Uroczystości patriotyczne


wybierz rok

 
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
2023 2024


KALENDARIUM 2010 r.
11.11.2010 r.

Obchody Święta Niepodległości w MDK "Kazimierz"

W dniu 11.11.2010 r o godz.15:00 w MDK Kazimierz odbędzie się Przedstawienie Patriotyczne z okazji Święta Niepodległości przygotowane we współpracy z Akcją Katolicką.

11.11.2010 r.

Drugi dzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Sosnowcu

Drugi dzień obchodów Święta Niepodległości Polski w Sosnowcu rozpoczął się o godz.10:00 Mszą Święta w Kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Maczkach. Na Mszy licznie zebrani byli mieszkańcy Maczek, młodzież szkolna z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza, oraz Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki, nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli stowarzyszeń działających w Maczkach.

Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tutaj były wystąpienia: Prezydenta Miasta Kazimierza Górskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskierni oraz Posła na Sejm RP Jarosława Pięty. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem.

Ostatnim akordem uroczystości w Maczkach był przemarsz pod Krzyż Wolności. Tutaj przemówienie historyczne wygłosił Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.Odśpiewano pieśni patriotyczne, a potem złożono kwiaty pod pomnikiem.

O godz.12:00 odbyła się Msza Święta za Ojczyznę w sosnowieckiej Katedrze. We Mszy Świętej licznie uczestniczyli mieszkańcy Sosnowca, nie zabrakło władz samorządowych Sosnowca na czele z Prezydentem Miasta Kazimierzem Górskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Danielem Miklasińskim. 
10.11.2010 r.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sosnowcu

W dniu 10.11.2010 r w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości o godz. 10:00 nastąpiło  spotkanie przy obelisku w Trójkącie Trzech Cesarzy w Sosnowcu. Na spotkanie dotarła młodzież z : Zespołu Szkół Architektoniczno- Budowlanych i Szkoły Podstawowej Nr 21 z Sosnowca. Nie zabrakło Prezesa PTTK w Sosnowcu Stanisława Czekalskiego. Reprezentujący Urząd Miejski Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przedstawił krótki rys historyczny. Następnie nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem.

O godz.12:00 odbyło się składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą rozstrzelanie 20 Polaków przez niemieckich nazistów w dniu: 4.IX.1939 r i w dniu 8.VIII.1940 roku. Obecny na uroczystości Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przedstawił tło historyczne tych wydarzeń. Następnie odbyło się składanie kwiatów oraz zapalenie znicza przez młodzież z II LO im. E. Plater. Orkiestra Górnicza odegrała kilka pieśni patriotycznych.

O godz.12:20 odbyły się główne uroczystości na terenie Zespolu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul. Legionów w Sosnowcu. To w tych budynkach mieściła się kwatera I Kompanii Legionów Zagłębia Dąbrowskiego. Na budynku znajduje się pamiątkowa tablica. Młodzież szkolna przygotowała bardzo ładny montaż słowno-muzyczny. Były wystąpienia : Prezydenta Miasta Kazimierza Górskiego i Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni. Warto dodać, że  w uroczystości brali udział ponadto : Poseł na Sejm RP Witold Klepacz i Zastępca Prezydenta Miasta Ryszard Łukawski.Licznie reprezentowane były związki kombatanckie.

Na zakończenie uroczystości odbyło się składanie kwiatów pod tablicą wmurowaną w ścianę budynku.

W uroczystości licznie wzięła udział młodzież z : Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, ZSO Nr 14, II LO im. Emilii Plater.

Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Górniczej.


17.10.2010 r.

Zagłębiowskie obchody 70 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej

W dniu 17.10.2010 r w Bazylice pw.Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbyły się zagłębiowskie obchody 70 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.Uroczystości odbyły się w 3 rocznicę odsłonięcia na ścianie kościoła tablicy poświęconej pomordowanym policjantom w :Katyniu,Miednoje,Charkowie,Ostaszkowie i innych miejscowościach.Uroczystości rozpoczęły się montażem słowno-muzycznym w wykonaniu młodzieży licealnej.Następnie odbyła się msza święta odprawiana przez księdza kanclerza Kurii Diecezjalnej Mariusza Karasia.Na mszy obecnych było kilkanaście pocztów sztandarowych z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca.Była obecna kompania honorowa policji.

Po zakończeniu mszy odbył się apel poległych. Wśród wymienionych było także 12 policjantów z Sosnowca.Po salwie honorowej odbyło się skłanie kwiatów pod tablicą.W imieniu władz samorządowych Dąbrowy Górniczej wieniec złożył Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, w imieniu mieszkańców Sosnowca wieniec złożył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.Senat RP reprezentował senator Zbigniew Meres.Licznie prezentowało się środowisko policjantów, z całego Zagłębia Dąbrowskiego.

Podczas uroczystości poświęcono tablicę z napisem Plac Pamięci Zbrodni Katyńskiej.Tablica zawiśnie w miejscu upamiętniającym pamięć pomordowanym na wschodzie.01.09.2010 r.

Obchody 71 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

W dniu 1.09.2010 odbyły się w Sosnowcu uroczystości upamiętniające 71 Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.Pierwszym akordem było spotkanie pod pomnikiem przy ul.Orlej upamiętniającej kobiety walczące w AK.Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przypomniał historią działalności kobiet w AK.Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem.Warto dodać,że we wrześniu 2010 r  mija 15 rocznica od odsłonięcia tego pomnika.Kwiaty złożyły delegacje związków kombatanckich oraz młodzież z ZSO przy ul.Hutniczej.

Następnie uroczystości odbyły się na ul.Przechodniej, w miejscu bohaterskiej śmierci 4 gwardzistów z GL PPS AK. Wtdarzenia te miały miejsce w dniu 14.03.1943 roku. W swoim wystąpieniu Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przypomniał te historyczne wydarzenia.Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod tablicą umieszczoną na budynku w miejscu tragicznych wydarzeń.

Końcowe akordy uroczystości odbyły się na Cmentarzu Komunalnym przy ul.Będzińskiej przy Pomniku Żołnierza Września 1939 roku.Na uroczystości przybyły delegacje związków kombatanckich,Komendy Uzupełnień z Mysłowic,delegacja młodzieży z Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu.Po wystąpieniach Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni i Prezesa ZKRPiBWP płk.Edwarda Całki nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Września.

Wszystkie uroczystości prowadził Naczelnik WKF Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Artur Szczepański.15.08.2010 r.

Zapraszamy mieszkańców do lapidarium AK

W dniu 15.08.2010 r z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą" w godz.12:00-13:30 będzie udostepnione lapidarium AK, mieszczące się w Sosnowcu przy ul.ks. J.Popiełuszki, przy kościele pw. św. Joachima.

01.08.2010 r.

Obchody 66 Rocznicy Powstania Warszawskiego

Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej-Koło Tereniowe Zagłębia Dąbrowskiego i Koło Miejskie z Sosnowca zapraszają w dniu 1.08.2010 r w godz.15:30-19:00 na obchody 66 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości odbędą się w lapidarium Żołnierzy Armii Krajowej przy parafii pw.Św. Joachima.

Przy organizacji pomaga: zagórskie Towarzystwo Regionalne "Pakosznica", Centrum Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia i powiat Będziński.

19.06.2010 r.

88 Rocznica powrotu Górnego Śląska do Macierzy

W dniu 19.06.2010 z okazji 88 Rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy został zorganizowany X Jubileuszowy Bieg Uliczny na trasie: Katowice-Sosnowiec.

Z tej okazji przedstawiciele w władz samorządowych Sosnowca i Katowic: V-ce Prezydenci Zbigniew Jaskiernia i Leszek Piechota , w towarzystwie przedstawicieli Związków Kombatanckich złożyli kwiaty na granicy Sosnowca i Katowic, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wydarzenia z 20.06.1922 roku, to jest wkroczenie wojsk polskich z Sosnowca do Katowic oraz przyłączenie Górnego Śląska do Macierzy.


07.05.2010 r.

Obchody 65 Rocznicy Zwycięstwa nad Faszyzmem w Sosnowcu

W dniu 7.05.2010 w Sosnowcu na cmentarzu przy ul.Będzińskiej miały miejsce uroczyste obchody 65 Rocznicy Zwycięstwa nad Faszyzmem.

W uroczystościach brały udział wszystkie działające w Sosnowcu Związki Kombatanckie, delegacja WKU w Mysłowicach, delegacja młodzieży z Zespołu szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru oraz mieszkańcy Sosnowca.

Sosnowiecki Samorząd reprezentowali:

 • Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia
 • Radny Rady Miejskiej Jan Bosak
 • Naczelnik WKF Urzedu Miejskiego Artur Szczepański.

Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Prezes ZKRPiBWP Edward Całka przedstawili w swoich wystąpieniach historię wydarzeń sprzed 65 lat.

Kolejnym akcentem było składanie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Września 1939 roku.

Podniosłym akcentem był Koncert Orkiestry Górniczej.03.05.2010 r.

Obchody 219 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Sosnowcu

Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Jedyny bohater narodowy, który w Sosnowca został uhonorowanu dwoma pomnikami.Spotkanie było okazją do przypomnienia sylwetki Gen. Tadeusza Kościuszki, jak również historii pomnika.

Kolejnym akordem było spotkanie na Alei Zwycięstwa, przy pomniku upamiętniającym Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Po uroczystościach oficjalnych nastąpił koncert muzyki Chopina, który miał miejsce przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Wystąpiły krakowskie artystki: Dorota Imiełowska i Mariola Cieniawa-Puchała.

O godz.12:00 w sosnowieckiej Katedrze odbyła się Msza za Ojczyznę.
01.05.2010 r.

120 Rocznica ustanowiennia Święta 1 Maja

W dniu 1.05.2010 u bram Huty Buczek SA w Sosnowcu (dawnej Huty Katarzyna) zebrali się przedstawiciele załogi, związkowcy z OPZZ, przedstawiciele SLD oraz młodzież z I LO im.W.Roździeńskiego.

Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia w swoim wystąpieniu przedstawił historię powstania Święta 1 Maja. Jednocześnie przybliżył pamiętne wydarzenia z 9.02.1905 roku.

Następnie złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary masakry z 9.02.1905 roku. W uroczystości brał udział również Zastępca Prezydenta Miasta Ryszard Łukawski.18.04.2010 r.

Uroczystości Katyńskie w Sosnowcu

W dniu 18.04.2010 r w parafii sw. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu odbyły się uroczystości upamiętniające 70-Rocznicę śmierci polskich żołnierzy w Katyniu.

Po uroczystościach zebrani oglądali na telebimie transmisję z pogrzebu w Krakowie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystościach brali udział m.innymi: Prezydent Miasta Kazimierz Górski, oraz Zastępca Prezydenta Miasta Ryszard Łukawski.

12.03.2010 r.

66 Rocznica śmierci żołnierzy Zagłębiowskiej Brygady GL-PPS-AK

W dniu 12.03.2010 r odbyły się uroczystości upamiętniające 66 rocznicę śmierci żołnierzy Zagłębiowskiej Brygady GL-PPS-AK, którzy zginęli podczas walk z Niemcami na ul.Przechodniej 5, a także złożono kwiaty na pomniku "Kobietom Walczącym w szeregach AK 1939-1945-1956" przy ul.Orlej.

Pod pomnikami zebrali się kombatanci, mieszkańcy miasta Sosnowca, a także młodzież z ZSO Nr 8 przy ul.Hutniczej.

W swoim wystąpieniu Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przypomniał tamte wydarzenia. Na pomnikach złożono kwiaty.08.02.2010 r.

Obchody 105 rocznicy tragicznych wydarzeń pod Hutą "Katarzyna" w Sosnowcu

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. W przemówieniu okolicznościowym Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia przedstawił historię tragicznych wydarzeń z 1905 roku. Na uroczytości przybyli:

 • kombatanci
 • przedstawiciele załogi i dyrekcji Huty Buczek
 • poseł na Sejm RP Witold Klepacz
 • młodzież z I LO im.W.Roździeńskiego
 • poczty sztandarowe
 • przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej z sekretarzem Rady Miejskiej Wojciechem Jędrysikiem
 • poczty sztandarowe: Sosnowca i I LO im.W.Roździeńskiego
 • władze samorządowe Sosnowca reprezentowali: Zastępcy Prezydenta: Ryszard Łukawski i Zbigniew Jaskiernia.
 • Radę Miejską reprezentowali: radni: Zdzisław Kempny i Tomasz Bańbuła

Końcowym akordem było złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających wydarzenia z 9.02.1905 roku, w trakcie których od kul kozackich zginęło 40 robotników.04.02.2010 r.

Obchody 147 Rocznicy Powstania Styczniowego w Sosnowcu

W dniu 4.02.2010 r w Sosnowcu przy budynku Dworca PKP w Sosnowcu odbyły się Miejskie Obchody 147 Rocznicy Powstania Styczniowego. Obchody te upamiętniaja bitwę o Sosnowiec stoczoną z 6/7.02.1863 roku.

Na uroczystości przybyły delegacje organizacji kombatanckich, młodzież uczestnicy Rajdu Szlakami Powstania Styczniowego, delegacja IV LO im.Stanisława Staszica, poczty sztandarowe, PTTK.

Wladze samorządowe Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, Naczelnik Wydziału Sportu, Turystyki i Rekreacji Artur Szczepański, Radę Miejską w Sosnowcu reprezentowali: V-ce Przew.Rady Miejskiej Przemysław Wydra oraz radny Jan Bosak.

Parlament RP reprezentował poseł Jarosław Pięta.

Historię pamiętnej bitwy przedstawił Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, odezwę powstańczą odczytał uczeń IV LO im. Stanisława Staszica.

Zebrane delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej te wydarzenia.

Orkiestra górnicza odegrała pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości w Kościele  kolejowym obyła się Msza za poległych w Powstaniu Styczniowym.

27.01.2010 r.

Obchody 65 Rocznicy Wyzwolenia Sosnowca

 Z okazji 65 Rocznicy Wyzwolenia Sosnowcu w Ostrowach Górniczych przy Pomniku Żołnierzy Radzieckich odbyły się uroczystości.Na uroczystości przybyli:

 • Konsul Federacji Rosyjskiej w Krakowie Iwan Ulitik
 • Poseł na Sejm RP Witold Klepacz
 • Zastępcy Prezydenta Miasta Sosnowca: Zbigniew Jaskiernia i Ryszard Łukawski
 • Członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na czele z Prezesem Edwardem Całką
 • Członkowie Związku Inwalidów Wojennych na czele z Prezesem Antonim Moniuszko
 • Członkowie Związku Sybiraków na czele z Prezesem Stanisławem Norowskim
 • Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratcznej na czele z Sekretarzem Rady Miejskiej Wojciechem Jędrysikiem
 • Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 33 w Ostrowach Górniczych
 • Krąg Seniorów ZHP "Korzenie"
 • Przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych
 • Mieszkańcy Sosnowca

Uroczystości rozpoczęły się Hymnem Państwowym. Następnie Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przedstawił historię wydarzeń sprzed 65 lat.

Konsul Federacji Rosyjskiej Iwan Ulitik mówił o przyjaźni polsko-rosyjskiej. Nawiązał także do wydarzeń sprzed 65 lat w Oświęcimiu. Dla Rosjan 27 styczeń, to także dzień zakończenia blokady Leningradu.

Kolejnym punktem programu było składanie kwiatów pod pomnikiem. Uroczystości zakończył Hejnał Miasta i wiązanka pieśni wojskowych.

Poseł na Sejm RP Witold Klepacz zaprosił na żołnierską grochówkę do MDK "Kazimierz". Organizatorem poczęstunku dla kombatantów był Sojusz Lewicy Demokratycznej w Sosnowcu.W trakcie spotkania ciekawymi wsomnieniami z czasów II Wojny Światowej podzielili się: por Edward Całka, i kpt Antoni Moniuszko.

Ciekawym pomysłem była inicjatywa sympatyków rekonstrukcji historycznych. Na tablicy upamiętniającej poległych żołnierzy radzieckich stał w trakcie uroczystości karabin maszynowy z czasów II Wojny Światowej oraz hełm zołnierza Armii Czerwonej.