Uroczystości patriotyczne


wybierz rok

 
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
2023 2024


KALENDARIUM 2008 r.
12.11.2008 r.

Wykład o Piłsudskim w Muzeum

w dniu 12.11.2008 o godz.12:00 w sosnowieckim Muzeum odbędzie się wykład pt "Józef Piłsudski i Niepodległość". Z odczytem wystąpi Prof. Włodzimierz Wójcik.

11.11.2008 r.

Obchody 90 lecia Odzyskania Niepodległości w Maczkach.

W Sosnowcu od rana kontynuowane były obchody Święta Niepodległości.Rozpoczęły się w Kościele pw Piotra i Pawła w Maczkach.Jest to jeden z najstarszych kościołów w Sosnowcu zbudowany w 1893 roku, jak widać obchodzący swoje 115 lecie. Obok kościoła znajduje się kaplica, której historia sięga 1857 roku.Na mszę licznie dotarła młodzież, oraz mieszkańcy Maczek. Były poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im.Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum im.Tadeusza Kościuszki oraz poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po zakończeniu mszy pochód przeszedł pod pomnik Tadeusza Kościuszki, restytuowany w 1963 roku, a więc 45 lat temu.Wszystkich powitała Kierownik Domu Kultury Maczki pani Kobyłka.Następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Poseł na Sejm RP Jarosław Pięta.W swoich wystąpieniach odnieśli się do Święta Narodowego i historii Polski.Pod pomnikiem Kościuszki złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Do pocztów sztandarowych dołączył poczet Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Następnie pochód udał się pod Krzyż Powstańczy.Młodzież szkoły w Maczkach przygotowała piękną patriotyczną inscenizację.Następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, który przybliżył tło tych doniosłych wydarzeń, oraz podziękował za trud przygotowania tego spotkania.Pan Jelonek, Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Maczek przedstawił referat historyczny.Po złożeniu wiązanek kwiatów, była modlitwa księdza proboszcza i wspólne śpiewy patriotycznych pieśni.

W uroczystościach uczestniczyli także: V-ce Przew.Rady Miejskiej Arkadiusz Chęciński, oraz radni:Jan Bosak i Zbigniew Muszyński.11.11.2008 r.

Msza za Ojczyznę w sosnowieckiej Katedrze

Z okazji 90 lecia Odzyskania Niepodległości w sosnowieckiej Katedrze odbyła się uroczysta Msza za Ojczyznę.Homilię wygłościł Probosz Parafii przy ul.Gospodarczej w Sosnowcu.Była to wspaniała homilia nawiązująca do historii naszego kraju i trudu walki o niepodległość.

Władze samorządowe Miasta Sosnowca reprezentowali: Prezydent Kazimierz Górski, wraz z Zastępcami: Ryszardem Łukawskim,Zbigniewem Jaskiernią i Wilhelmem Zychem.

Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński, i V-ce Przew.Arkadiusz Chęcinski.

Byli Posłowie na Sejm RP: Ewa Malik i Jarosław Pięta.

Dotarli bardzo licznie wierni tutejszej parafii.

10.11.2008 r.

90 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się już o godz.9:30 koncertem Orkiestry Górniczej przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Orkiestra zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych.

Następnie uroczystości były kontynuowane w miejscu tragicznej śmierci 20 sosnowiczan zamordowanych przez niemieckich okupantów w 1939 i 1940 roku przy ul.Mościckiego.Historię tragicznych wydarzeń przybliżył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia. Następnie  delegacje organizacji kombatanckich i władze samorządowe miasta reprezentowane przez Zastępców Prezydentów Miasta: Ryszarda Łukawskiego i Zbigniewa Jaskiernię złożyły na płycie wiązanki kwiatów.Orkiestra odegrała wiązankę pieśni wojskowych i patriotycznych.

Kolejnym akcentem było spotkanie na dziedzińcu Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ul.Wawel w Sosnowcu.To stąd wyruszyli legioniści do boju w 1914 roku.Młodzież przygotowała piękny montaż artystyczny, okraszony występami chóru męskiego.Wydarzenia z 1918 roku przybliżył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Następnie delegacje kombatantów, młodzieży i władz samorządowych w osobach: Zastępców Prezydenta Miasta: Ryszarda Łukawskiegi i Zbigniewa Jaskierni złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Na zakończenie Orkiestra Górnicza odegrała wiązankę pieśni wojskowych i patriotycznych.

07.11.2008 r.

Spotkanie w "Trójkącie Trzech Cesarzy"

Z okazji 90-lecia Odzyskanie Niepodległości Miejski O/PTTK i Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego byli organizatorami wycieczki do "Trójkąta Trzech Cesarzy".W wycieczce brała udział młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej Nr 45 w Sosnowcu z wychowawcami.

Wszystkich przybyłych przywitał Prezes O/PTTK w Sosnowcu Stanisław Czekalski. Następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, który nawiązał do rocznicy wydarzeń sprzed 90 lat.

Następnie złożono kwiaty pod obeliskiem i zrobiono pamiątkowe fotografie.

W ostatnim okresie wykonano prace polegające na obudowaniu obelisku, a także stworzeniu małej infrastuktury dla miłośników turystyki i kolarstwa.Prace sfinansował Urząd Miejski w Sosnowcu.11.10.2008 r.

25- rocznica restytucji pomnika Tadeusza Kościuszki w Sosnowcu

Mija 25 rocznica restytucji pomnika Tadeusza Kościuszki w Sosnowcu. To właśnie w dniu 11.10.1983 w Sosnowcu w przeddzień 40-rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego odbyła się ta uroczystość. Pomnik Tadeusza Kościuszki powstał w roku 1917, jednak w czasie II Wojny Światowej został zniszczony. Staraniem władz miasta Sosnowca w roku 1983 pomnik ponownie pojawił się na Placu Kościuszki.

21.09.2008 r.

Msza w intencji żołnierzy AK

W kościele pw Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Kazimierzu Górniczym przy ul. Reja 9 została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystości wrześniowe w Kazimierzu związane są z pamiętną dla nas datą 17 września 1939 roku, a swymi korzeniami sięgają połowy lat siedemdziesiątych.

04.09.2008 r.

Odwiedziny w miejscu kaźni

W 69 Rocznicę tragicznych wydarzeń z 4.09.1939 roku pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć 10 sosnowiczan przy ul. Mościckiego spotkali się kombatanci i przedstawiciele władz samorządowych.

Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przybliżył historię tych wydarzeń. Złozono kwiaty i zapalono znicz.

01.09.2008 r.

Uroczyste Obchody 69 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej w Sosnowcu

Uroczystości odbyły się w następujących miejscach:

  • Pod Pomnikiem " Kobiet walczących w szeregach AK" na ul. Orlej w Sosnowcu
  • Na ulicy Przechodniej, przy tablicy upamiętniającej śmierć 4 partyzantów z szeregów GL PPS AK
  • Przy pomniku Żołnierza Września na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Będzińskiej.

W uroczystościach wzięli udział: kombatanci, młodzież szkolna, poczty sztandarowe.Władze samorzadowe miasta Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

W miejscach pamięci złożono kwiaty.18.08.2008 r.

65 Rocznica likwidacji getta na Środuli

W dniu 18.08.2008 odbyły się w Sosnowcu obchody 65 Rocznicy likwidacji getta na Środuli. Na Placu Braci Kożuchów odbyło się spotkanie delegacji Żydów z Izraela, i przedstawicieli władz samorządowych miasta Sosnowca. Złożono kwiaty na płycie poświęconej Żydom, którzy deportowani z getta stracili życie w obozach koncentracyjnych.

26.07.2008 r.

7   Rocznica Śmierci Edwarda Gierka

O godz.12:00 na cmentarzu zagórskim przy ul. Zuzanny w Sosnowcu odbyły sie uroczystości z okazji 7 Rocznicy śmierci Edwarda Gierka. Edward Gierek, człowiek, który pozostawił po sobie serdeczne wspomnienie, jako wspaniały gospodarz ziemi śląskiej i zagłębiowskiej.

Na uroczystości dotarły delegacje z całej Polski. Władze samorządowe Sosnowca na uroczystości reprezentpował: Prezydent Miasta Kazimierz Górski i Zastępcy Prezydenta : Ryszard Łukawski i Zbigniew Jaskiernia.

W tym dniu złożono kwiaty na grobach byłych prezydentów Sosnowca: Stefana Skrzydło i Stefana Płatka.


21.07.2008 r.

Odsłonięcie tablic pomordowanym na wschodzie w Siemianowicach  Śląskich

Uroczystosci rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez biskupa pomocniczego i biskupa tytularnego Sala Consilina Gerarda Bernackiego w kościele pw. Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. Kościół ten zbudowany w stylu neogotyckim jest dziełem Paula Jackichsa. Został poświęcony w dniu 23.09.1884 r przez sufragana wrocławskiego bp dr. Hermana Gleicha.

W mszy uczestniczyła kompania honorowa policji, oraz liczne poczty sztandarowe.

Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości przeszli kolumną pod siedzibę siemianowickiej policji przy ul. Jana Pawła II 16, gdzie odbył sie apel poległych, salwa honorowa, a potem odsłonięcie tablic poświęconych pomordowanym i poległym funkcjonariuszom policji województwa śląskiego z komisariatu w Siemianowicach Śląskich, których szczątki odnaleziono w Miednoje, oraz tym, którzy zginęli na wschodzie w latach 1939-1940.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod odsłoniętymi tablicami.

W uroczystościach wzięł udział : V-ce Wojewoda Śląski Adam Matusiewicz, władze Siemianowic na czele z Prezydentem Jackiem Guzym, delegacje samorządowe miast Śląska i Zagłebia, delegacje policji, mieszkańcy Siemianowic, przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

Władze Samorządowe Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.


21.06.2008 r.

86 Rocznica powrotu Górnego Śląska do Macierzy

Z tej okazji odbył się juz po raz ósmy Bieg uliczny "Polonia" z Sosnowca do Katowic. Z tej okazji pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Sosnowcu zebrali się sportowcy, delegacje Sosnowca z Zastępcą Prezydenta Zbigniewem Jaskiernia i Zastępca Prezydenta Katowic Krystyną Siejna. Po okolicznościowym wystąpienia Prezydenta Jaskierni, delegacje miast, kombatanci, sportowcy i młodziez szkolna z II LO im. E.Plater złożyli kwiaty pod tablicą.

Po zakończeniu biegu delegacje obu miast złożyły kwiaty na płycie znajdującej się na granicy miast, w miejscu starego mostu na Brynicy.


08.05.2008 r.

Obchody Święta Zwycięstwa w Sosnowcu

Uroczystości rozpoczęły się o godz.11:15 pod pomnikiem kobiet żołnierzy AK przy ul.Orlej w Sosnowcu.Okolicznościowe przemówienia wygłosili:

  • Pani Janina Ziemiańczyk-Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK-Oddział Sosnowiec
  • Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Następnie złożono wiązanki kwiatów.W uroczystościach uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul.Hutniczej w Sosnowcu.

Kolejna część uroczystości odbyła się przy pomniku Żołnierzy Września na Cmentarzu Komunalnym.W tej części uroczystości wzięli udział kombatanci,uczniowie, oraz Zastępca Prezydenta Miasta Wilhelm Zych.Następnie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Września 1939 roku.

Obchody Dnia Zwycięstwa w SosnowcuObchody Święta Zwycięstwa w SosnowcuObchody Święta Zwycięstwa w Sosnowcu
Obchody Święta Zwycięstwa w SosnowcuObchody Święta Zwycięstwa w SosnowcuObchody Święta Zwycięstwa w Sosnowcu
Obchody Święta Zwycięstwa w Sosnowcu
03.05.2008 r.

Obchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja w Sosnowcu

W Sosnowcu jak co roku uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.W uroczystościach wziął udział Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński z radnymi,Zastępca Prezydenta Miasta Wilhelm Zych oraz uczniowie.Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.

Następnie uroczystości przeniosły się na Al.Zwycięstwa,gdzie pod pomnikiem złożono kwiaty,wygłoszono mowy okolicznościowe.Następnie uczestnicy zgromadzenia udali się do Katedry,aby wziąć udział w Mszy za Ojczyznę.W uroczystościach na Al.Zwycięstwa wzięły udział także przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Uroczystości Rocznicowe Konstytucji 3 Maja  w Sosnowcu pod ponikiem T.KościuszkiObchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja pod pomnikiem T.KościuszkiObchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja pod pomnikiem T.Kościuszki
Uroczystości Rocznicy 3 Maja na Al.Zwycięstwa w SosnowcuObchody Rocznicy 3 Maja na Al.Zwycięstwa w SosnowcuObchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja w Sosnowcu
Obchody Rocznicy Konstytucji 3 Maja w Sosnowcu
01.05.2008 r.

Spotkanie pod Hutą Buczka

Jak co roku o tej porze pod tablicą upamiętniającą wydarzenia 1905 roku pod dawną Huta Katarzyna spotkali się : przedstawiciele władz samorządowych miasta Sosnowca na czele z Prezydentem Kazimierzem Górskim,radni, kombatanci,oraz przedstawiciele partii politycznych.Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą te tragiczne wydarzenia.

Spotkanie pod Hutą BuczkaSpotkanie pod Hutą BuczkaSpotkanie pod Hutą Buczka
01.05.2008 r.

Obchody Święta 1 Maja w Sosnowcu

Tradycyjnie o godz.11:00 pod Urzędem Miejskim w Sosnowcu rozpoczął się koncert orkiestry górniczej.Następnie ruszył pochód mieszkanców Sosnowca do Parku Sieleckiego.Tam przemówienia wygłosili m.innymi:

* Prezydent Miasta Kazimierz Górski

* V-ce Marszałek Woj.Śląskiego-Zbyszek Zaborowski

* Poseł na Sejm RP Witold Klepacz.

Następnie odbyło się skladanie kwiatów pod pomnikiem.

Obchody Święta 1 Maja w SosnowcuObchody Święta 1 Maja w SosnowcuObchody Święta 1 Maja w Sosnowcu
Obchody Święta 1 Maja w SosnowcuObchody Święta 1 Maja w SosnowcuObchody Święta 1 Maja w Sosnowcu
Obchody Święta 1 Maja w SosnowcuObchody Święta 1 Maja w SosnowcuObchody Święta 1 Maja w Sosnowcu
Obchody Święta 1 Maja w Sosnowcu
15.04.2008 r.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu

W gmachu budynku Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przy Al.Zwycięstwa odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy pamięci urzędników magistratu aresztowanych w 1940 i 1943 roku,represjonowanych i zamordowanych podczas II wojny światowej.Swoją obecnością uroczystość uświetnili potomkowie zamordowanych i represjonowanych:Andrzej Boliński,Grażyna Ciesielska-Dziakiewicz,Jan Jurek oraz Janina Krzemieńska.Władze samorządowe reprezentowali zastępcy prezydenta Sosnowca:Wilhelm Szewczyk i Zbigniew Jaskiernia,przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasinski,radni,naczelnicy wydziałów oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.Sejm RP reprezentował poseł na Sejm RP Jarosław Pięta.Uroczystego odsłonięcia dokonali: Daniel Miklasiński,Wilhelm Zych oraz Andrzej Boliński.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

13.04.2008 r.

Uroczyste Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Sosnowcu

 Po raz 20 w kościele pw.Św.Joachima w Sosnowcu, a po raz pierwszy po ustanowieniu przez Sejm RP Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Sosnowcu bardzo uroczyście uczczono pamięć pomordowanych na wschodzie.W tym roku przypada 68 Rocznica tych wydarzeń.Jak co roku z tej okazji odbyła się uroczysta msza św,apel poległych,salwa honorowa,oraz składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia.Podczas tych uroczystości odsłonieto tablicę poświęconą ks.Jastrzębcowi-Peszkowskiemu.Aktu tego dokonał reprezentant Prezydenta RP Andrzej Klarkowski i Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk.Kwiaty pod tablicą w imieniu mieszkańców Sosnowca złożyli:Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński i Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia.Przed kościołem głos zabrali:Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk,oraz senator RP Czesław Ryszka.W uroczystościach licznie brały udział delegacje wojska,policji,były poczty sztandarowe organizacji związkowych NSZZ "Solidarność":Huty Katowice,KWK "Kazimierz Juliusz",oraz Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Sejm RP na uroczystościach reprezentował poseł Jarosław Pięta.Odczytano listy od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz od  V-ce Premiera Grzegorza Schetyny.Na uroczystości przybył nadinspektor gen.Kazimierz Szwajcowski-Z-ca Komendanta Głównego Policji.Dotarła młodzież,oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich.Pod tablicą na murze kościoła złożono kwiaty,jako symbol pamięci.Jak co roku całą uroczystość prowadził ks.kan.Stanisław Kocot,oraz p.Molenda.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

15.03.2008 r.
Uroczystość ku pamięci kobiet walczących w AK i żołnierzy Gwardii Ludowej PPS-AK !!


Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły sie pod pomnikiem "Kobietom AK 1939-1945-1956", znajdującym się przy ul.Orlej obok kościoła pw.Św.Tomasza w Sosnowcu.
Po odegraniu hymnu narodowego głos zabrała Przewodnicząca Światowego Związku Kobiet AK -Oddział Sosnowiec- Janina Ziemiańczyk, która przedstawiła historię działalności AK na terenie Sosnowca i Zagłębia. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem. W imieniu mieszkańców Sosnowca kwiaty złożyli: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Naczelnik WKF Urzędu Miejskiego Artur Szczepański.
Wiązanki kwiatów złożyły delegacje związków kombatanckich, oraz młodzież z ZSO Nr 8 przy ul.Hutniczej w Sosnowcu.

Następnie delegacje przeszły na ulicę Przechodnią, do miejsca bohaterskiej śmierci 4 żołnierzy Gwardii Ludowej PPS-AK: Jerzego Gorzuli, Tadeusza Bolka, Stefana Wahanki i Bogdana Zychli.
Historię tych dramatycznych wydarzeń z 14.03.1944 r przedstawił Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
Następnie delegacje związków kombatanckich, władz samorządowych na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta Zbigniewem Jaskiernią i młodzieży z ZSO Nr 8 przy ul.Hutniczej złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia.

Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
08.02.2008 r.
103 Rocznica masakry pod Hutą Katarzyna !!
W dniu 8.02.2008 o godz.12:00 pod Hutą Buczka przy ul.Staszica w Sosnowcu (dawna Huta "Katarzyna"), odbyły się uroczystości patriotyczne dla upamiętnienia masakry z 1905 roku. Pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli władz samorządowych na czele z Zastępcami Prezydenta Miasta: Ryszardem Łukawskim i Zbigniewem Jaskiernią, kombatantów, przedstawicieli partii politycznych i Biur Poselskich:posła Klepacza i Pisalskiego i młodzież z I LO im. Roździeńskiego.

Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia w swoim przemówieniu przedstawił historię wydarzeń sprzed 103 lat.Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
06.02.2008 r.
Obchody 145 Rocznicy Powstania Styczniowego w Sosnowcu
Punktualnie o godz.12:00 przed gmachem Dworca PKP w Sosnowcu, w miejscu gdzie 10 lat temu wmurowano tablicę upamiętniającą 135 Rocznicę Powstania Styczniowego spotkali się reprezentanci wszystkich działających na terenie miasta związków kombatanckich, młodzież szkolna biorąca udział w Rajdzie Powstańczym, oraz przedstawiciele władz samorządowych Sosnowca.

Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przybliżył historię tych wydarzeń sprzed 145 lat.Przedstawił historię walk Oddziału Powstańczego Apolinarego Kurowskiego. Serdecznie pozdrowił uczestników Rajdu Powstańńzego, wraz z przewodnikami turystycznymi PTTK i PTT.

Następnie pod tablicą złożono wiązanki kwiatów. W imieniu mieszkańców Sosnowca wiązankę złożyli: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, Naczelnik WKF Artur Szczepański i radny Jan Bosak.

Następnie pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty.Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
25.01.2008 r.
63 Rocznica wyzwolenia Sosnowca
Jak co roku w Ostrowach Górniczych spotkali sie przy pomniku żołnierzy Armii Czerwonej kombatanci, młodzież, przedstawiciele władz samorządowych Sosnowca, oraz gość honorowy Radca Konsulatu Generalnego Rosji w Krakowie Pan Włodzimierz Cywiński.

Okazją do spotkania była 63 Rocznica Wyzwolenia Sosnowca.

Na grobie zostały złożone kwiaty.