Turystyka


wybierz rok

 
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
2024


KALENDARIUM 2009 r.
25.11.2009 r.

Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dabrowie Górniczej zaprasza

W dniu 25.11.2009 o godz.18:00 w sali audiowizualnej Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Gorniczej odbędzie się spotkanie z globtroterem i podróżnikiem Grzegorzem Kuśpielem. Tym razem spotkanie poświęcone będzie espedycji poszukiwawczej w góry północnej Albanii.

21.11.2009 r.

Zebranie Plenarne Rady Prezesów O/PTTK woj.śląskiego w Sosnowcu

W dniu 21.11.2009 w Hali AKS MOSiR Niwka w Sosnowcu odbyło sie zebranie plenarne rady Prezesów O/PTTK woj.śląskiego.

Wcześniej goście złożyli kwiaty pod tablicą Aleksandra Janowskiego oraz zwiedzili Sosnowiec.

11.11.2009 r.

XIX Rajd Niepodległości

Oddział PTTK w Sosnowcu był organizatorem XIX Rajdu Niepodległości w Wieluniu.

05.11.2009 r.

Seminarium dla Beneficjentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

W Hali Expo Silesia w Sosnowcu w dniu 5.11.2009 odbędzie się w/w Seminarium. Hala Expo Silesia w Sosnowcu będzie w tym roku miejscem ważnych debiutów. Po raz pierwszy na Śląsku zorganizowane zostaną Targi Urządzeń i Technologii Branży Wodociągowo-Kanalizacyjnej, HYDROSILESIA (4-6.11.2009), a towarzyszyć im będzie Seminarium dla Beneficjentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, "Czysta woda- korzyści dla pokoleń".

03.11.2009 r.

Duńczycy redukują w Sosnowcu emisję gazów

W dniu 3.11.2009 odbył się pierwszy 'transfer" metanu z wysypiska śmieci w Sosnowcu- do Danii. Nie został on bynajmniej fizycznie wyekspediowany do tego państwa. Chodzi o możliwośc zaliczenia na konto partnera redukcji szkodliwych gazów cieplarnianych, jeśli dokonuje u nas inwestycji chroniących klimat. Wartość inwestycji przelicza się wówczas na jednostki redukcji emisji ERUs.Możliwe się to stało dzięki duńskiemu projektowi związanemu z utylizacją gazu z wysypiska śmieci w Sosnowcu.

01.11.2009 r.

SKOCK- Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu

Sądzę, że osiągnięcia SKOCK można wykorzystać na terenie Sosnowca. Finanse za rok 2008 zamknęły się kwotą ponad 81 tys zł. Na tę kwotę złożyły się:

 • kwesty
 • dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Budżet miasta.

Dzięki ofiarności Sandomierzan i innych darczyńców oraz przychylności władz samorządowych, staraniem SKOCK w 2009 roku zostały odnowione następujące obiekty zabytkowe:

 • Brama główna
 • Płyta nagrobna Zofii Saniewskiej
 • Nagrobek księdza Pawła Homana proboszcza parafii Malice zm. 1882 r
 • Okazały nagrobek Rodziny Stokowskich
 • Nagrobek Dimitra Wilhelma Aleksandra syna płk. Redika zm. 1852
 • Nagrobek Mateusza Ćwikoty kupca z Węgier zm. 1855 i szereg innych

Sosnowieckie cmentarze, szczególnie kompleks cmentarzy przy ul.Smutnej z pewnością na powstanie Komitetu i konieczność renowacji zasługują.

30.10.2009 r.

Stanisław Czekalski Prezes Oddziału PTTK w Sosnowcu kończy 60 lat !!

Z tej okazji w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury odbyło się Spotkanie Jubileuszowe. W programie oprócz życzeń dla Stanisława znalazly się: wspomnienia, muzyka i śpiew w wykonaniu Pawła Czekalskiego i niespodzianki.

Staszku - 100 lat !!!

28.10.2009 r.

"PAPUA NOWA GWINEA- przygody, odkrycia i ...kanibale"

W dniu 28.10.2009 w sali audiowizualnej Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej odbyło się pierwsze, dąbrowskie spotkanie z cyklu "Wyprawy na krańce ziemi". O wrażeniach z tej wyprawy opowiadał Grzegorz Kuśpiel.. Ten projekt w kolejnych spotkaniach zawita do Katowic, Sosnowca i Będzina.

25.10.2009 r.

Wstępna koncepcja zagospodarowania Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu

Wstępna koncepcja opracowana przez biuro projektowe An Archi Group zakłada, że na wskazanym obszarze zostaną wyodrębnione następujące tereny:

 • teren rekreacyjno-sportowy, gdzie obok ścieżki zdrowia dla dzieci zostaną umieszczone elementy małej infrastruktury
 • pole namiotowe
 • teren przeznaczony na "plażę"

Projekt przedłożony przez An Archi Group przewiduje, że w rejonie Trójkąta Trzech Cesarzy powstaną dwa boiska sportowe: do koszykówki i do siatkówki plażowej oraz trasa rowerowa. Koncepcja zakłada również rozmieszczenie na Trójkącie zadaszonych ław ze stołami oraz wyodrębnienie miejsca umożliwiającego przeprowadzenie lekcji w terenie. Całośc opleciona siecią ścieżek spacerowo-rowerowych ( z wyodrębnieniem pasa dla rolkarzy) zostanie uzupełniona o punkty sanitarne.

Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez biuro projektowe nad Białą Przemszą zostanie rozwieeszony most, natomiast przy brzegu zostaną wybudowane dwa pomosty: jeden przeznaczony dla kajakarzy, drugi możliwy do wykorzystania przez wędkarzy.

18.10.2009 r.

Łazienki Królewskie w Warszawie najpiękniejsze są jesienią.

Łazienki Królewskie w Warszawie-zespół pałacowo-parkowy z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII w z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Całe założenie zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha.16.10.2009 r.

II Spotkanie Organizacyjne w sprawie powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej

W Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu z inicjatywy WSH, PTTK i Forum dla Zagłąbia Dąbrowskiego odbyło się II spotkanie organizacyjne dotyczące powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej.

Zwrócono się do wszystkich miast i gmin Zagłębia Dąbrowskiego o czynne wsparcie idei powołania ZOT. Ten apel został skierowany także do placówek kultury, stowarzyszeń.

Potrzebna ilość podmiotów do powołania ZOT wynosi 15. Kolejne III spotkanie organizacyjne odbędzie sie w dniu 10.11.2009.

Sosnowiecki samorząd na tym spotkaniu reprezentował: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i V-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Chęciński.

12.10.2009 r.

Obchody "Światowego Dnia Turystyki"

Wojewódzkie Obchody "Światowego Dnia Turystyki" odbyły sie w Kinie "Amok"-Scena "Bajka" w Gliwicach przy ul.Dolnych Wałów.

W programie znalazły się następujące punkty:

 • Konferencja "Tendencje rozwoju turystyki na świecie a możliwości rozwojowe Województwa Śląskiego.
 • Wręczenie dyplomów i wyróżnien branżowych
 • recital Marii Mejer i Witolda Matulka z udziałem Baletu "Gliwickiego Teatru Muzycznego".

Podczas uroczystości Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego otrzymał Paweł Solarz-Prezes Koła Przewodników Oddziału PTTK w Sosnowcu.

09.10.2009 r.

"Jesienny Rajd Gimnazjalistów Zagłębia"

W dniu 09.10.2009 o godz.12:00 odbędzie się meta "Jesiennego Rajdu Gimnazjalistów Zagłębia". Meta została zlokalizowana w Ośrodku Wypoczynkowym "Maria"- Istebna Zaolzie.

29.09.2009 r.

W Hali Sportowej "Niwka" o Trójkącie Trzech Cesarzy

W sali konferencyjnej Hali Sportowej MOSiR "Niwka" przy ul.Orląt Lwowskich od kilku lat znajduje się wystawa prezentująca fotogramy ukazujące Trójkąt Trzech Cesarzy. Wystawa cieszy cię dużym zainteresowaniem zwiedzających. Przyjeżdząją tutaj także wycieczki udające się do Trójkąta.

26.09.2009 r.

Światowy Dzień Turystyki

W Miejskim Klubie im. Jana Kiepury Miejski Oddział PTTK zorganizowano obchody  Światowego Dnia Turystyki.

Głównym akcentem było wręczenie odznaczeń i dyplomów dla wyróżnionych członków PTTK. Dyplomy wręczali: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i V-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Chęciński.

Na zakończenie wysłuchano koncertu w wykonaniu kwartetu smyczkowego, uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.


26.09.2009 r.

Uroczyste obchody Dnia Działkowca

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Zagłębie" w Sosnowcu przy ul. Portowej był organizatorem uroczystości "Dnia Działkowca". Życzenia na ręce Prezesa Zarządu ROD przekazali obecni na uroczystości: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, Poseł na Sejm RP Grzegorz Pisalski, radni: Zdzisław Kempny i Maciej Adamiec.


19.09.2009 r.

Wykład Witolda Czuksanow

SWIS "Nie bójmy się przyszłości" wraz z Dorotą Milewską zaprosili na wykład pana Witolda Czuksanow pt "Zieleń Miejska i ekologiczne metody utrzymania zieleni w mieście", który odbędzie się w Sali Sesyjnej Urzedu Miejskiego w Sosnowcu o godz.10:00.

19.09.2009 r.

GALA TURYSTYCZNA

Wydawnictwo "Regiony" zaprosiło na Galę Turystyczną, która odbyła się w Restauracji "Czarci Młyn" w Sosnowcu.

17.09.2009 r.

Seminarium "Rola funduszy ekologicznych w likwidacji zagrożeń dla środowiska oraz tzw .bomb ekologicznych w woj.śląskim" w Sosnowcu

Polska Dziennik Zachodni oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach byli organizatorami tego Seminarium. Seminarium odbyło się w Media Centrum w Sosnowcu-Milowicach przy ul.Baczyńskiego 25a.

Wśród gości znaleźli się m.innymi:

 • Wojewoda Śląski- Zygmunt Łukaszczyk
 • Marszałek woj.śląskiego-Bogusław Śmigielski
 • V-ce Marszałek Senatu- Krystyna Bochenek
 • Bernard Błaszczyk-Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
 • Jerzy Swatoń- Dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska
 • Gabriela Lenartowicz- Prezes Wojewódzkiego Fundusz- Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Gospodarzy Seminarium- miasto Sosnowiec reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

27.08.2009 r.

Zmarł Stanisław Gerega !!

W dniu 27.08.2009 zmarł Stanisław Gerega, były Prezes Oddziału PTT w Brzegu, organizator Spotkań Ogólnopolskich PTT. Dbał , aby idea Ogólnopolskich Spotkan PTT nie zamarła. Wielki popularyzator Sudetów. Wielki przyjaciel Oddziału PTT w Sosnowcu. Pogrzeb odbył się w rodzinnej miejscoości Staszka w Łukowicach Brzeskich. Pochowany został na cmentarzu w Owczarach.

Cześć Jego Pamięci !!

09.08.2009 r.

Ludźmierz

Miejscowość znana w całej Polsce, a szczególnie na Podhalu. Miejsce gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Podhala. Już w 1238 roku zbudowali tu kościół cystersi. Drewniany kościół spłonął, i na jego miejsce w latach 1869-1877 pobudowano w stylu neogotyckim nowy kościół. Znajduje się w nim cudowna rzeźba Matki Boskiej Ludźmierskiej. W dniu 7.06.1997 Ludźmierz został nawiedzony przez Jana Pawła II. W dniu 18.05.2001 kościół został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

Wokół kościoła rozległe tereny dla pielgrzymów ( droga krzyżowa, golgota, pomnik Jana Pawła II, polowy ołtarz oraz piękna zieleń.

Ludźmierz trzeba koniecznie odwiedzić.08.08.2009 r.

Wycieczka na Rysy !!

Już od kilku lat Oddział PTTK w Sosnowcu organizuje wyjazdy na Rysy. W tym roku wejście zaplanowano od strony słowackiej. Na wejście na Rysy zdecydowało się 34 osoby, część uczestników wybrała Krywań, a część Czerwoną Ławkę. Kilka zdjęć prezentuję z wejścia na Rysy, w którym sam uczestniczyłem. Było to moje 3 lub 4 wejście na Rysy.Towarzyszyła mi córka Natalia dla której było to 1 wejście na Rysy.12.07.2009 r.

Powstaje szlak zabytków techniki w Zagłębiu Dąbrowskim

Starostwo Będzińskie, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego są inicjatorami powstania szlaku zabytków techniki Zagłębia Dąbrowskiego. Wytypowano 35 obiektów i przekazano do oceny specjalistom z zabrzańskiego Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Na liście znalazło się osiedle z końca XIX wieku w Ostrowach Górniczych, dzielnicy Sosnowca. Urząd Marszałkowski w Katowicach jest pomysłowi przychylny.

Warto dodać że w toku jest sprawa powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej, a przygotowany szlak zabytków techniki mógłby stać się jej wizytówką.

10.07.2009 r.

Złote, srebrne i brązowe kompasy dla najlepszych w branży turystycznej

W restauracji "Czarci Młyn" w Sosnowcu odbyła się uroczysta Gala Turystyczna, w trakcie której uhonorowano złotymi, srebrnymi i brązowymi kompasami najlepsze firmy w branży turystycznej, transportowej i gastronomicznej.

Organizatorem Gali było Wydawnictwo Regiony "Turystyczny Szlak". Uroczystego wręczenia wyróżnien dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia i Redaktor Naczelny "Turystycznego Szlaku" Henryk Kocot.

Wyróżniono Firmy z terenu całej Polski.

05.07.2009 r.

Ślady Emila Zegadłowicza w Sosnowcu

Na ulicy Mariackiej w Sosnowcu znajduje się dom w którym w latach 1940-41 mieszkał wybitny poeta, powieściopisarz i dramaturg Emil Zegadłowicz. Na budynku znajduje suę tablica ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sosnowca w roku 1988, w 100-rocznicę urodzin artysty.

Emil Zegadłowicz pochowany jest na cmentarzu w Sosnowcu przy ul.Będzińskiej.

05.07.2009 r.

Zapomniana uliczka na Pogoni-"Średnia"

W pobliżu Huty Katarzyna, później noszącej nazwę Huta Buczka znajduje się ulica Średnia. To krótka uliczka dochodząca do ulicy Floriańskiej. Znajdują się przy niej wyremontowane budynki, ale pozostały jeszcze ruiny pamiętające dawne czasy. Uwagę moją zwrócił budynek, a właściwie jego pozstałości. Do budynku dochodzi ogrodzenie, niegdyś bardzo piękne, obecnie już tylko porośnięte bluszczem. Kto mieszkał za tym ogrodzeniem ?Jakie tajemnice kryje ?


26.06.2009 r.

VI Jurajski Rajd Rowerowy

W dniach 26-28.06.2009 odbył się organizowany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Sosnowcu VI Jurajski Rajd Rowerowy. W rajdzie uczestniczyło ok 50 osób. Część grupy jechała od Sosnowca, część od Siewierza, a część od Masłońskich-Natolina.

Przebieg trasy:

 • 26.06.2009: Sosnowiec-Będzin-Wojkowice Kościelne-Siewierz-Pińczyce-Masłońskie Natolin-Zaborze (nocleg)
 • 27.06.2009: Zaborze-Zrębice-zamek Olsztyn-Złoty Potok-Zaborze (nocleg)
 • 28.06.2009: Zaborze-Pińczyce-Siewierz-Przeczyce-Czeladź-Sosnowiec

Kierownikami odpowiedzialnymi za trasy i logistykę byli: Sylwester Dąbrowski i Witold Niedbał.

Była to doskonała okazja do przemierzenia ok. 200 km na pięknych jurajskich trasach.13.06.2009 r.

Zlot Pojazdów Militarnych w Dąbrowie Górniczej

Wielkim zainteresowaniem mieszkańców naszego regionu cieszył się Zlot Pojazdów Militarnych w Dąbrowie Górniczej, który miał miejsce na terenach w rejonie REALA. Nie zabrakło pojazdów militarnych, obozowisk wojskowych, pokazów kawalerii. Dużą atrakcja były akrobacje samolotowe.11.06.2009 r.

Wycieczka do Siewierza

Trasa wycieczki rowerowej wiodła z Sosnowca przez Będzin. W Łagiszy prace przy zakończeniu remontu drogi, wymiany kanalizacji, oraz wymiany chodników dobiegają końca .Mieszkańcy mogą odetchnąć.Kolene miejscowości to Sarnów, Preczów oraz Pogoria IV. Tutaj nadal smutny widok przedstawiają posadzone drzewa. Większość jest bez wzmacniających palików. Trzeba je uzupełnić, bo jest szansa na ostanie sie kilku dębów,wierzb itp. Kolejna miejscowością było Ujejsce. Tutaj zawsze mój podziw budzą kamienice wybudowane z rodzimego wapienia. Szereg z nich ma niepowtarzalny urok.Potem już długi zjazd do Siewierza. Po drodzę widok na budowaną drogę, która ominie Siewierz na południe od miasta.Zamek w Siewierzu w ostatnich latach przeżył renowację. Dzięki tym pracom udało się uratować perłę z XIV wieku. Jest miejsce dla rowerów, ciekawe tablice inforacyjne. Krótko mówiąc Siewierz trzeba odwiedzić !!
01.06.2009 r.

III Rajd Elektronika

W dniach 1-2.06.2009 w Beskidzie Żywieckim (Hala Krupowa) odbył się III Rajd Elektronika. Organizatorem był Zespół Szkół Elektroniczno-Informatycznych w Sosnowcu. Z tej okazji na ręce Pana Bartosza Jędrzejczaka dla wszystkich uczestników Rajdu przekazuję serdeczne pozdrowienia.

21.05.2009 r.

VII Krynicki Rajd im. Jana Kiepury

Oddział PTTK w Sosnowcu juz po raz siódmy był organizatorem rajdu. W tegorocznej edycji wystartowało ponad 40 osób.Turyści odwiedzili Krynicę oraz zwiedzali Beskid Sądecki. W Krynicy złożyli kwiaty pod pomnikiem "chłopaka z Sosnowca".

12.05.2009 r.

Zebranie inicjujące starania o powstanie Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej

W Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu odbyło sie zebranie inicjujące powstanie ZOT. W spotkaniu brali udział: samorządowcy, reprezentanci organizacji pozarządowych jak: PTTK, FdZD, środowisko akademickie, biura turystyczne i inni.

Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie sie w październiku tego roku. Sosnowiecki samorząd reprezentowali: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, V-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Chęciński i Naczelnik Wydziału Sportu, Turystyki i Rekreacji Artur Szczepański.

WSH reprezentował i spotkanie prowadził dr Michał Kaczmarczyk.

10.05.2009 r.

Co słychać w Łagiszy ?

Tradycyjnie wybrałem się na ulubioną trasę rowerową nad Pogorię IV. Trasa wiodła przez :Będzin-Sarnów i Preczów. Od lat obserwowałem remont ulicy Pokoju w Łagiszy. W chwili obecnej prace wkraczają na ostatnią prostą. Kładziona jest nowa warstwa asfaltu, potem pozostanie układanie chodników i realizacja wjazdów na posesje prywatne.Z pewnością jest to najważniejsze zadanie drogowe w Łagiszy.

Z przyjemnością odnotowałem ,że w miejsce uschniętych dębów nad Pogorią IV posadzone są nowe drzewa. Mam nadzieję, że dzięki dobrej opiece przetrwają.

05.05.2009 r.

Akcja sadzenia Sosen Europejskich

Sosnowieckie Koło Partii Demokratycznej uczciło 5 lat Polski w Unii Europejskiej akcją sadzenia Sosen Europejskich. Akcja została przeprowadzona w Parku Sieleckim.Zasadzono 5 sosenek.

25.04.2009 r.

Zagłębiowska Masa Krytyczna

W dniu 25.04.2009  II Edycja "Zagłębiowskiej Masy Krytycznej". Miłośnicy dwóch kółek przejechali: Sosnowiec- Dąbrowa Górnicza-Będzin-Czeladź. W imprezie wzięło udział ok. 800 uczestników.W Czeladzi na Rynku odbyło się zakończenie imprezy i koncert zespołu "Konopians".

Na Rynku w Czeladzi uczestników imprezy przywitał Burmistrz Czeladzi Marek Mrozowski i Zastępca Prezydenta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia.

22.04.2009 r.

Konkurs krajoznawczo- turystyczny PTTK

Zakończyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczo-Turystycznego PTTK. Z ponad 60 uczestników reprezentujących sosnowieckie szkoły, wyłoniono zwycięskie drużyny, które reprezentować będą Sosnowiec na turnieju wojewódzkim w Rybniku w dniach 8-9.05.2009.

20.04.2009 r.

"Dni Ziemi" w Szkole Podstawowej Nr 21 w Sosnowcu

Z okazji XVII Dni Ziemi nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 21 należący do Społecznego Komitetu Obchodów Dni Ziemi pod patronatem prof. Marii Pulinowej organizują szereg imprez ekologicznych. Przygotowano konkursy przyrodniczo- ekologiczne oraz Plener Malarski, ktory zaplanowano 20 kwietnia na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy.

18.04.2009 r.

Święto Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Sanktuarium w Łagiewnikach zawsze przyciąga wielu pielgrzymów w Święto Miłosierdzia Bożego. Wielkim promotorem kultu miłosierdzia był Jan Paweł II, który kanonizował siostrę Faustynę, a w 2000 r ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego.

Łagiewniki odwiedziłem w przeddzień Święta Miłosierdzia Bożego, ale już czuło się nastrój oczekiwania na ten dzień.

Mszę Świętą o godz.12:00 odprawił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.04.04.2009 r.

Zwiedzaj Zagłębie z FdZD

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dabrowskiego oraz PTTK Sosnowiec zapraszają na kolejną, 22 już wycieczkę w ramach projektu "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD", ktora odbędzie się 4 kwietnia. Tym razem będzie to piesza wycieczka z Maczek do Trójkąta Trzech Cesarzy.

02.04.2009 r.

Lipnica Murowana

To piękna, stara miejscowość położona wśród wzgórz Pogórza Wiśnickiego. Niegdyś było to miasteczko, które prawa miejskie uzyskało już w 1326 r od Władysława Łokietka. Dziś Lipnica słynie przede wszystkim z konkursu na najwyższe w Polsce palmy wielkanocne oraz z drewnianego kościółka św. Leonarda- zabytku z Listy Światowej Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miejscowość to także miejsce kultu sióstr Ledóchowskich- św. Urszuli i bł. Marii Teresy, a przede wszyskim św. Szymona z Lipnicy. Istnieje tu Sanktuarium św. Szymona związane z barokowym kościołem pw św. Szymona, ufundowanym w XVII w. przez Stanisława Lubomirskiego jako wotum za zwycięstwo pod Chocimiem w 1621 r. Kościół znajduje się pod opieką miejscowej parafii, funkcjonującej w trzecim lipnickim kościele- gotyckiej świątyni św. Andrzeja Apostoła.

Św. Szymon z Lipnicy żył (1435 a 1440-1482),  bernardyn w krakowskim klasztorze tego zgromadzenia, znany z pobożności i żarliwych, mądrych kazań oraz życia w ascezie. Zmarł podczas epidemii cholery w Krakowie, opiekując się chorymi. Beatyfikowany w 1685 r, a kanonizowany w 2007 r przez Benedykta XVI. Jest patronem Krakowa i studentów. Relikwie świętego przechowuje się w Krakowie w kościele Bernardynów, a sanktuarium znajduje się w Lipnicy Murowanej.


02.04.2009 r.

Nowy Wiśnicz

Na szczególną uwagę w Nowym Wiśniczu zasługuje piękny zamek. Zbudowany na przełomie XV i XVI wieku. Początkowo w rękach Kmitów, od 1593 w rękach Lubomirskich. Następnie: Sanguszków, Potockich i Zamoyskich. W okresie "potopu szwedzkiego" Lubomirski poddał zamek Szwedom, dzięki czemu ocalał. Pod koniec XX wieku zamek ponownie w rękach rodziny Lubomirskich.

01.04.2009 r.

XVII Edycja Dni Ziemi w Sosnowcu

W dniach od 1.04 do 22.05.2009 w Sosnowcu odbędzie się kilkadziesiąt różnych przedsięwzięć w ramach XVII Dni Ziemi.

Dni Ziemi przebiegają pod patronatem Prof. Marii Pulinowej.

28.03.2009 r.

"Godzina dla Ziemi"

W dniu 28.03.2009 podobnie jak na całym świecie zostanie zorganizowana Akcja pt "Godzina dla Ziemi". Akcja jest zorganizowana przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF, by przeciwstawić się zmianom klimatu. W tym dniu w budynkach Urzędu Miejskiego w Sosnowcu w godz.20:30-21:30 zostaną wyłączone światła.

28.03.2009 r.

Wizyta u pani Nowakowej spod Niemcowej

W czasie pobytu w Piwnicznej wiele słyszeliśmy o pani Nowakowej, która w wieku prawie 90 lat mieszka samotnie pod Niemcową na wysokości ok. 950 m npm w chałupie bez energii elektrycznej. Postanowiliśmy ją odwiedzić.

Trasa nasza wiodła żółtym szlakiem z centrum Piwnicznej, przez Latawcową, Bziniaki, i szereg innych malowniczych przysiółków Piwnicznej jak np: Cichoniówka, Hale, Polana,Jeziora i inne. Trasa była bardzo piękna i malownicza. Kiedy zbliżaliśmy się w okolice Niemcowej napotkaliśmy na pomnik upamiętniający śmierć przewodnika Jacka Durlaka ( 14.X.1958-1.III.2004)  z PTTK Piwniczna. Umarł na turystycznym szlaku wracając od p.Nowakowej. W rejonie Niemcowej, której zbocza trawersowaliśmy śniegu było po pachy. Na Niemcowej znajdowała się w minionych latach tzw "szkoła pod obłokami" opisana przez Kownacką. Chodziły do niej dzieci z pobliskich przysiółków. Prawdziwy podziw budziły napotykane na trasie wspaniałe jodły. Takich nie ma nigdzie w Polsce.  W końcu dochodzimy do zabudowań pani Nowakowej. Spotykamy ją przy małej oborze w której trzyma krówkę. Potem schodzimy do jej chaty, położonej ok.300 m w dole, ale przy czerwonym szlaku turystycznym. Spotkanie u pani Nowakowej było bardzo miłe, opowiadała o swoim życiu, o rodzinie. Sami przynieśliśmy w placakach różne podarunki dla p.Nowakowej, życząc jej długich lat życia.

Wracaliśmy początkowo czerwonym szlakiem do Kordowca (762 m npm), a potem niebieskim szlakiem przez Ostatki i Świniarki doszliśmy do Młodowa, gdzie zakończyliśmy trasę. Tutaj odwiedziliśmy pomniki upamiętniające wydarzenia z II wojny światowej.
27.03.2009 r.

IV Naukowe Sympozjum Ekologiczno-Logistyczne Nowa Droga w czystą przyszłość "Recykling i segregacja odpadów komunalnych".

Dyrekcja Zespolu Szkół Technicznych w Sosnowcu organizuje IV Naukowe Sympozjum Ekologiczno-Logistyczne.

W programie znalazły się m.innymi następujące referaty:

 • Referat wstępny Prezydenta Miasta Kazimierza Górskiego
 • "Recykling i segregacja odpadów w krajach Unii Europejskiej -Prof. Adam Gierek.
 • "Logistyka w zarządzaniu transportem"-Prof. Sylwester Markusik
 • "Środowiskowe aspekty utylizacji odpadów"- dr Jerzy Łebek

Dodatkowo przewidziano program artystyczny oraz wręczenie nagród dla nagrodzonych uczniów.

27.03.2009 r.

Cerkiew w Leluchowie

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Dymitra w Leluchowie, powstała w 1861 r. Cerkiew zachodniołemkowska, zbudowana została w konstrukcji zrębowej, a ściany pokryto gontem. Znajdująca się wewnątrz polichromia ornamentalna na stropach i ścianach pochodzi z pocz. XX wieku. Ikonostats pochodzi z 1895 r- autorstwa A i M. Bogdańskich ( niektóre ikony wykonał w 1873 r V. Zomph, ołtarz główny z baldachimami z XIX wieku.27.03.2009 r.

Cerkiew w Dubnem

Cerkiew filjalna greckokatolicka św. Michała Archanioła w Dubnem. (obecnie filjalny kościół rzymskokatolicki) została wzniesiona w 1863 r. Jest to typowa cerkiew zachodniołemkowska, konstruckji zrębowej, trójdzielna o ścianach pokrytych gontem. Wnętrze zdobi polichromia ornamentalno-figuralna z końca XIX wieku. Rokokowo- klasycystyczny ikonostas z przełomu XVIII i XIX wieku ( ikony zostały namalowane lub przemalowane przez Bogdańskich pod koniec XIX wieku) oraz barokowy ołtarz boczny z  obrazem modlitwy Chrystusa w Ogrójcu.


27.03.2009 r.

Krynica po raz drugi

Ponownie zawitałem do Krynicy ponieważ kilka spraw zasługuje na ponowne odwiedzenie. Na pierwszy ogień idzie Krynica-Słotwiny. Tutaj na skrzyżowaniu drogi prowadzącej do Słotwin w ostatnich latach powstał bardzo piękny kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W samych Słotwinach warto odwiedzić Dom Noclegowy dla młodzieży pod patronatem błogosławionego Frassatiego. Tuż obok znajduje się dawna cerkiew pw Opieki Najświętszej Marii Panny. Świątynia zbudowana w latach 1887-88 w miejscu spalonej w 1796 roku. Jest to budynek drewniany, konstrukcji zrębowej z kwadratową wieżą konstrukcji słupowej. Budynek wieńczą trzy baniaste kopuły ze ślepymi latarniami. Z wyposażenia cerkiewnego zachowało się jedynie barokowe (XVIII w) tabernakulum z rzeźbionym tronem, wizerunek Chrystusa przy słupie oraz barokowo- klasycystyczny lichtarz z XIX wieku.

Kolejno kierujemy się na cmentarz przy ul. Cmentarnej. Podjazd jest bardzo stromy. Na cmentarzu pochowano wielu znamienitych ludzi dla kultury polskiej. A wśród nich Nikifora Krynickiego ( Epifiana Drowniaka), którego pomnik powstał ostatnio w Krynicy. Żył w latach 21.V.1895- 10.X.1968 r). Był genialnym malarzem, prymitywistą.

Tuż obok grób Franciszka Kiepury, ojca Jana Kiepury, który żył w latach ( 1877 ur w Węglowicach, zmarł 1.II.1951 r w Krynicy).

Obok znajduje się grób Olimpii Kiepury-Kaczmarek, ale nie wiadomo, czy jest to rodzina wielkiego Jana Kiepury. 
27.03.2009 r.

XXII Zjazd Delegatów Oddziału PTTK w Sosnowcu

W Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu odbył się XXII Zjazd Delegatów O/PTTK w Sosnowcu. Podsumowano kadencję oraz wybrano władze. Do ścisłego Zarządu weszli: Stanisław Czekalski, Stanisław Paluchowski i Andrzej Jeżewski. Wśród gości był m.innymi: Prezes O/PTT w Sosnowcu Paweł Kosmala.

26.03.2009 r.

Wycieczka na Kicarz

Wycieczka rozpoczęła się od DW "Limba". Początkowo uczestnicy wędrowali przez tzw. Międzybrodzie. Jest to teren Leśnego Parku Zdrojowego. Po drodze napotkaliśmy wiele kaplic i kapliczek. Następnie doszliśmy do Osiedla o nazwie Walczaki. Po prawej stronie mieliśmy Kicarz z wieżą przekaźnikową na szczycie, ale sami udaliśmy się na przełęcz. Stąd mieliśmy wspaniały widok na leżącą w dole Łomnicę Zdrój. Tego dnia wędrowaliśmy głównie szlakami: niebieskim i żółtym. Do Piwnicznej zeszliśmy w Osiedlu Zawodzie w rejonie przebudowywanej pijalni.


25.03.2009 r.

Wizyta na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Dzisiaj odwiedziłem Cmentarz Rakowicki w Krakowie. W Alei Zasłużonych odwiedziłem groby:

 • Stanisława Dragana- boksera, medalisty olimpijskiego
 • Marka Grechuty- piosenkarza, poety (1945-2006)
 • Haliny Czerny-Stefańskiej, wspaniałej pianistki (30.XII.1922-1.VII.2001)
 • Włodzimierza Reczka-Szefa PKOL( 24.II.1911-28.III.2004)

25.03.2009 r.

Niepołomice

Zamek w Niepołomicach wzniesiony na skraju puszczy w XIV w z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Pocztkowo był niewielkim zameczkiem, który został rozbudowany w następnych dwóch stuleciach do postaci renesansowej rezydencji i służył królewskiemu dworowi jako zamek myśliwski i miejsce zjazdów. Obecnie w zamku mieszczą się zbiory Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie, które zostały tu przeniesione z uprzedniej siedziby tych dzieł sztuki, krakowskich Sukiennic.

Kościół w Niepołomicach- wybudowany w latach 1350-58. Z tego okresu pochodzi prezbiterium oraz przyległa kaplica z zachowanym gotyckim detalem architektonicznym i unikatowymi freskami z XIV w. Na uwagę zasługują także dwie kaplice: manierystyczne z 1596 r ( dzieło Santi Gicciego) oraz wczesnobarokowa z cudownym obrazem św. Karola Boromeusza.


25.03.2009 r.

Zespół klasztorny w Staniątkach

Zespół klasztorny Opactwa Benedyktynek w Staniątkach- założony w 1238 r dzięki fundacji Klemensa Gryfity. Wchodzący w skład zespołu kościół jest najstarszym halowym kościołem w Polsce, a jego bryła pozostała niemal niezmieniona do czasów współczesnych. Warto zwrócić uwagę na XIV-wieczną rzeźbę tronującej Madonny. Informacje : www.benedyktynki.com.pl


24.03.2009 r.

Na żółtym szlaku z Piwnicznej na Niemcową

Szlak zaczyna się w Piwnicznej na ul.Partyzantów, która tuż za rynkiem wspina się do góry. W krótkim czasie można uzyskać wysokość z której roztacza się wspanialy widok na Piwniczną i okoliczne góry.
24.03.2009 r.

Cerkiew w Andrzejówce

Drewniana cerkiew w Andrzejówce , wzniesiona w II poł. XIX wieku. Obiekt jest trójdzielny, z zewnątrz obity gontem. Wewnątrz znajduje się polichromia oraz ikonostas z XIX w.


24.03.2009 r.

Drewniana cerkiew w Miliku

Pochodzi z 1813 roku. Trójdzielna w stylu zachodniołemkowskim. Od 1947 r użytkowana jako kościół katolicki. Wewnątrz znajduje się ikonostas rokokowo-klasycystyczny oraz dwie ciekawe ikony; Pieta z XVIII w wykonana w ludowej konwencji oraz Opłakiwanie Chrystusa z ok. 1700 r.24.03.2009 r.

Drewniana cerkiew w Złockiem

Wybudowana w latach 1867-72 na planie krzyża. Posiada nietypową architekturę: przy babińcu znajduje się wysoka wieża o konstrukcji słupowej, nawę z kolei wieńczy obszerna kopuła.
24.03.2009 r.

Drewniana cerkiew w Jastrzębiku

Powstała na pocz. XX w. Posiada nietypowy, wydłużony babiniec, do którego dostawiono wieżę. Wewnątrz na uwagę zasługuje ikonostas z XVIII w.


24.03.2009 r.

Drewniana cerkiew w Powroźniku

Wybudowana w 1600 r w stylu zachodniołemkowskim.Jest najstarszą cerkwią drewnianą na terenie polskich Karpat. W prezbiterium znajduje się cenna polichromia z 1607 roku oraz niekompletny ikonostas z 1744 r. Jedno ze zdjęć pokazuje także bryłę budowanego kościoła.


24.03.2009 r.

Muszyna

Uzdrowisko w Muszynie powstało w 1930 roku i ponownie reaktywowane w 1958 r. Do najkorzystniejszych czynników sprzyjających leczeniu sanatoryjnemu w tej miejscowości należą: klimat górski, czyste powietrze, malowniczy krajobraz oraz przede wszystkim obfite źródła szczaw różnego typu, bogatych w śladowe pierwiastki litu i selenu.

Kościół w Muszynie wybudowany w latach 1676-79. Wnętrze świątyni utrzymane jest głównie w stylu barowkowym. Warto zwrócić uwagę na gotyckie rzeźby trzech świętych z II poł. XV w.

Ruiny zamku biskupiego z 1300 r w Muszynie- to dawna siedziba rozległych dóbr należących do biskupstwa krakowskiego, zwanych kluczem muszyńskim. Opuszczony w XVII w popadł w ruinę. Proces ten dodatkowo przyśpieszył najazd na Muszynę wojsk księcia siedmiogrodzkiego Rakoczego w 1657 r.
23.03.2009 r.

Łomnica Zdrój

Wieś położona w woj. małopolskim. Kościół parafialny z 1913. Prawa lokacyjne otrzymała do Króla Kazimierza Wielkiego. Nazwa pochodzi od połamanych drzew tzw. łomów, przez które Król Kazimierz Wielki przedzierał się ze swoimi ludźmi. Rozwój Łomnicy rozpoczął się od 1910 roku, kiedy po raz pierwszy ujęto źródła. W 1924 roku w willi dr Ziarki otwarto dom kąpielowy, w 1928 r łazienki z borowinami. Powódź z 1934 roku zniszczyła zakład kąpielowy, po II wojnie światowej nie udało się go odbudować. W historii tej miejscowości dwukrotnie zachodziła taka sytuacja, że ludność zupełnie wymarła ( na skutek chorób, oraz głodu). W miejscowości pomnik poświęcony poległym żołnierzom AK, oraz ludności która pomagała partyzantom.


23.03.2009 r.

Wierchomla

Najbliżej drogi Piwniczna-Krynica znajduje się Wierchomla Duża, a w górnej części miejscowości Wierchomla Mała. Wieś położona w woj. małopolskim, w górnej części potoku Wierchomlanka. Osada lokowana w 1603 roku. Znajduje się w Popradzkim Parku Narodowym, pomiędzy Piwniczną a Muszyną. Nowoczesna stacja narciarska w Polsce z 10 wyciągami, w tym najdłuższym w Polsce 1600 m, czynny także latem. W miejscowości znajdują się stare połemkowskie chaty, a także ciekawa cerkiew, obecnie w okresie wymiany poszycia dachowego. W cerkwi znalazły lokum bardzo rzadkie dwa gatunki nietoperzy.

W Wierchomli najbardziej luksusowym jest obiekt pod nazwą "Wierchomla", ale są też obiekty na każdą kieszeń: Obiekt polecany -Willa "Krupówka". Adres obiektu: Andrzej Mordarski Wierchomla Mała 27, 33-350 Piwniczna-Zdrój, tel. 0-18-4468512, kom. 668411409, e-mail: kontakt@willakrupowka, www.willakrupowka.pl23.03.2009 r.

Zubrzyk

Wieś w woj. małopolskim. Położona bardzo pięknie na zboczach góry, w rejonie Żegiestowa. Wieś lokowana w 1545 r. We wsi interesująca murowana cerkiew z 1875 roku, obecnie jest to kościół pw. św. Łukasza.


23.03.2009 r.

Żegiestów Zdrój

Miejscowość położona na wysokości 486 m npm. W miejscowości znajduje się intersująca cerkiew św. Michała Archanioła, obecnie kościół pw. św. Anny. Miejscowość lokowana w 1575 roku, należąca do "klucza muszyńskiego" ( Muszyna, Tylicz, Powroźnik). Początek uzdrowiska to rok 1846. Twórcą uzdrowiska był Jakub Ignacy Medwecki węgierski szlachcic, kierownik kąpieliska w Muszynie, który odkrył tutaj źródła mineralne.Obecnie Żegiestów przeżywa trudny okres. Większość renomowanych obiektów z historią jeszcze przedwojenną chyli się ku upadkowi. Mam nadzieję, że znajdą się nowi inwestorzy. W okresie przedwojennym zabiegał o zbudowanie swojego ośrodka Jan Kiepura, ale został przelicytowany. Zbudował w Krynicy, i przez to Krynica zyskała. Piękną wycieczkę kończę w Karczmie "Poprad", znajduje się dość blisko przy drodze Krynica -Piwniczna. Namiary na Karczmę : tel. 0-18-4717294, 4717121, kom. 504126847.22.03.2009 r.

W kierunku Obidzy

W ostatnich dniach spadło bardzo dużo śniegu, a cel zaplanowany na dzisiaj to Radziejowa.Cel ambitny,ale warto spróbować.Wycieczka zaczyna się na parkingu w Suchej Dolinie powyżej Piwnicznej.Pierwszym ciekawym obiektem jest obelisk po prawej stronie poświęcony kurierom,którzy w okresie II wojny światowej przemierzali te szlaki w drodze na Węgry.Droga bardzo stromo wspina się do góry.Śniegu coraz więcej.Podziwiam ludzi, którzy tutaj mieszkają.Często do zabudowań oddalonych od drogi prowadzą tunele wykopane w śniegu.Dochodzę do przełęczy na której znajduje się kilka wyciągów narciarskich i duży SKI-HOTEL.Amatorów narciarstwa niezbyt dużo, ale do tego miejsca trudno dojechać.Powyżej bardzo rozległej przełęczy na wzniesieniu pokazują się zabudowania Obidzy.Mijam kilka budynków, zachęcają noclegami,miodem lub ciepłym posiłkiem.Zdecydowanie najważniejsza na Obidzy jest prywatna bacówka.Można tutaj zanocować i dobrze zjeść.Idę dalej,śniegu coraz więcej, na szczęście skutery trochę przetarły szlak.Dochodzę do pierwszych rozstajów, gdzie niebieski szlak odchodzi w lewo na Wysoką.Idę dalej, ponieważ w planie Radziejowa.Jestem sam na szlaku,nie widzę żywej duszy.Wiatr wzmaga się coraz bardziej,słońce zaszło za chmury.Dochodzę do kolejnych rozstajów, czerwony 1 h 45 min na Jaworki przetarty, natomiast "mój" niebieski szlak na Rogacze zupełnie dziewiczy, a do Rogaczy pozostały tylko 45 min.Próbuję torować w śniegu, ale rezygnuję. Zbyt dużo śniegu.Zawracam, wreszcie pojawia się człowiek, a im bliżej bacówki, tym ludzi więcej, często na nartach.Szkoda,że nie miałem rakiet.Na dłużej zatrzymuję się w bacówce na Obidzy.Wycieczka mimo wszystko udana.

21.03.2009 r.

Piwniczna w śnieżnej szacie

Wczoraj nastąpił kalendarzowy początek wiosny. I właśnie w tym dniu rozpoczęły się intensywne opady śniegu, które trwały do 21 marca.Piwniczna przywitała wiosnę w śnieżnej szacie.Śniegu przez jeden dzień napadało ok.40 cm.Cieszą się chyba tylko narciarze.19.03.2009 r.

Dziedzictwo Św.Kingi w Starym Sączu

W widłach Dunajca i Popradu leży piękne, średniowieczne miasteczko- Stary Sącz. Słynie on przede wszystkim z zabytkowego klasztoru ss. Klarysek z kościołem Trójcy Przenajświętszej. Jest to zarazem miejsce kultu św.Kingi,żony księcia krakowskiego Boleslawa Wstydliwego, która ufundowała klasztor w 1280 r. Księżna była wielką dobrodziejką całej Sądecczyzny podarowanej jej przez męża.Po jego śmierci wstąpiła do założonego przez siebie sądeckiego klasztoru i tu też zmarła. Jej relikwie przechowywane są w gotyckim kościele klasztornym z XIII i XIV w. Wnętrze oraz główna fasada świątyni zostały zbudowane w stylu barokowym.

Poniżej skarpy nad doliną Popradu, na której stoi klasztor z kościołem, znajdują sie rozległe Błonia, na których 16 czerwca 1999 r uroczystą mszę kanonizacyjną św. Kingi odprawił Ojciec Święty Jana Paweł II.Ołtarz, na którym sprawowana była liturgia, stoi na Błoniach do dziś i stanowi główny element Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Pod ołtarzem znajduje się niewielkie muzeum z pamiątkami po Ojcu Świętym, a w pobliżu budowany jest duży dom pielgrzyma. 

18.03.2009 r.

Wieczór w poezją sądecką

Dzisiejszy wieczór był  niezapomniany.Z tomikami swojej poezji na spotkanie z kuracjuszami przybyły dwie poetki: Barbara Krężołek-Paluchowa i Wanda Łomnicka-Dulak.

Barbara Krężołęk-Paluchowa wywodzi się z Ziemi Gorlickiej, ale po studiach na ASP w Krakowie los ją rzucił do Krynicy, a potem do Piwnicznej-Zdróju.Pani Barbara jest artystą plastykiem,ale również poetką i dziennikarką.

Pani Wanda Łomnicka-Dulak jest tzw. "pniokiem". Z mlekiem matki wyssała miłość do Ziemi Sądeckiej.Jej poezja jest naturalna, pisana wspaniałą gwarą.Warto nadmienić,że z okazji planowanej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Ziemi Nowosądeckiej został rozpisany konkurs na utwór , którym miano powitać Ojca Świętego.I właśnie ten utwór był autorstwa Pani Wandy, a wysłuchało go wraz z Ojcem Świętym Janem Pawłem II -650 tys osób obecnych na błoniach Starego Sącza.Sama podkreśla,że był to dla niej największy sukces.

Był to wspaniały wieczór, który na długo pozostanie w pamięci wszystkim zebranym na tym wieczorku z poezją w Piwnicznej-Zdroju w DW "Limba".


17.03.2009 r.

Cerkiew w Szczawniku

Jedną z największych atrakcji turystycznych na terenie Beskidu Sądeckiego jest cerkiew w Szczawniku.Szczawnik to mała miejscowość powyżej Muszyny-Złockie. Muszyna leży na trasie z Piwnicznej Zdroju do Krynicy.

Jest to cerkiew filialna greckokatolicka pw. św. Demetriusza z I poł.XIX wieku. Cerkiew trójdzielna, konstrukcji zrębowej. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas z XVIII/XIX wieku. Na ścianach malowidła, a wśród nich m.innymi "Chrzest Rusi".


17.03.2009 r.

W drodze do Krynicy

Dzisiaj mimo złej pogody i padającego drobnego śniegu ruszamy z Piwnicznej Zdroju do Krynicy.Droga prowadzi wzdłuż Popradu. Po prawej już słowackiej stronie widać biedne wioski.Z jednej strony bardzo zaniedbane,ale jednocześnie mało dbające o ochronę środowiska.Nad brzegami pięknego Popradu wielkokrotnie widać wysypiska śmieci.

Pierwszą napotkaną miejscowością jest Żegiestów Zdrój.Miejscowość położona na skrawku przestrzeni pomiędzy Popradem a górami.W ostatnich 20-tu latach Żegiestów Zdrój bardzo podupadł. Pozamykane jest większość obiektów. Trudno przewidzieć jaka będzie przyszłość tego uzdrowiska.W rejonie Żegiestowa na tzw "Sinych wirach" Poprad osiąga 7 m głębokości.Ponadto w rejonie Żegiestowa na uwagę zasługuje tunel kolejowy wybudowany m.innymi przez Włochów.

Zupełnie inaczej jest w Muszynie, gdzie miejscowość bardzo intensywnie się rozwija. Jest szereg rozlewni wód mineralnych. W Muszynie-Złockie znajduje się kilkadziesiąt domów wypoczynkowych. W pobliżu znana cerkiew w Szczawniku.

Wreszcie Krynica, o tej porze jeszcze uśpiona, oczekująca na turystów. Po deptaku przechadzają się kuracjusze, których można spotkać o każdej porze roku. Na uwagę zasługuje nowy pomnik malarza prymitywisty Nikifora.

Zatrzymujemy się pod tablicą upamiętniającą Jana Kiepurę oraz pod pomnikiem wskrzesiciela Krynicy dr Józefa Dietla.16.03.2009 r.

Piwniczna- ciąg dalszy

Dzisiejsza trasa wiedzie do dzielnicy Piwnicznej Zdroju- Zawodzia.Pierwszym ciekawym obiektem jest mała skocznia narciarska na stokach Kicarza. Można na niej skoczyć kilkanaście metrów. Na stokach Kicarza jest wiele ścieżek wykonanych na początku lat 90-tych XX wieku za czasów organizacji prac społecznie-użytecznych.

Po przeciwnej stronie Popradu widzimy miejsce gdzie znajduje się cmentarz żydowski.To pozostałość po ludności żydowskiej, która tutaj mieszkała przez wieki. W roku 1940 prawie 300 osób ludności żydowskiej zostało wywiezionych z Piwnicznej.

Ze zboczy Zawodzia dobry widok na Cycatkę poniżej której znajduje się kompleks wyciągów narciarskich. Mijamy Rozlewnię Wód Mineralnych "Piwniczanki". Stąd ruszamy dalej w kierunku Parku Zdrojowego. Po drodze podziwiamy stare chałupy, których wiele ostało się w Piwnicznej.

W Parku Zdrojowym widzimy,że Pijalnia znajduje się w remoncie.Obok znajduje się kompleks obiektów, które miały być ośrodkiem sanatoryjnym, ale zabrakło pieniędzy na dokończenie inwestycji. Wodę mineralną można konsumować w obudowanym odwiercie. Woda jest smaczna, silnie zmineralizowana, z wyraźnym zapachem siarki.15.03.2009 r.

Piwniczna Zdrój- ciąg dalszy

Piwniczna Zdrój, miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim.Liczy ok. 6 tys mieszkańców. Leży nad rzeką Poprad, na wysokości od 357 m npm do 1140 m npm (podszcztowe tereny w rejonie Wielkiego Rogacza).

Królewskie Wolne Miasto Piwniczna zostało założone w Dolinie Popradu na tzw. surowym korzeniu na mocy dekretu króla Kazimierza III Wielkiego w roku 1348.

Zasadźcą miasta na prawie magdeburskim był Hanko, mieszczanin z Nowego Sącza. Pierwotna nazwa miasta Piwniczna Szyja.Położona na ruchliwym szlaku na Węgry. W latach 1874-76 wybudowano linię kolejową na trasie Nowy Sącz- Muszyna, ale przystanek Piwniczna powstał w roku 1908.

W rynku znajduje się zabytkowa studnia, oraz kościół pw Narodzenia NMP z lat 1881-86.

W Piwnicznej Zdrój tryskają źródła mineralne. Znajduje się także pijalnia wód mineralnych.
14.03.2009 r.

Jaka piękna jest Piwniczna Zdrój !!

 Piwniczna Zdrój położona jest nad Popradem w Beskidzie Sądeckim.Poprad w rejonie Piwnicznej tworzy charakterystyczne zawijasy. Piwniczna jest położona na starym szlaku bursztynowym z północy na południe Europy.Miasto położone nad samą granicą ze Słowacją.Poprad to taka ciekawa rzeka która wypływając z południowych zboczy Rysów odnalazła drogę do Polski.12.03.2009 r.

Zmarła Danuta Zawolik !!

W dniu 12.03.2009 zmarła po długiej i ciężkiej chorobie Danuta Zawolik, jedna z najbardziej zasłużonych dla PTTK przewodniczek turystycznych. Przez wiele lat pełniła wiele odpowiedzialnych funkcji w PTTK oraz w Kole Przewodników Turystycznych PTTK.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 14.03.2009 na cmantarzu przy ul.Smutnej w Sosnowcu.

27.02.2009 r.

XXIV Zimowe Wejścia na Babią Górę

Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Sosnowcu był już po raz 24 organizatorem Zimowego Wejścia na Babią Górę. W imprezie uczestniczyło ponad 100 osób z całego kraju.Impreza należała do bardzo udanych, mimo,że warunki pogodowe na Babiej Górze były ekstremalne.

Po atrakcjach turystycznych w Domu Wypoczynkowym "Stanisława" odbył się koncert muzyczny.
20.02.2009 r.

Przegląd imprez PTTK w Sosnowcu

Miejski Klub im.Jana Kiepury w Sosnowcu organizuje "Przegląd imprez i wydarzeń PTTK roku 2008".

20.02.2009 r.

INTOUREX 2009 w Sosnowcu

W Sosnowcu w EXPO-SILESIA w dniach 20-22.02.2009 trwać będą Międzynarodowe Targi Turystyki, Rekreacji i Wypoczynku INTOUREX 2009.

12.02.2009 r.

Obradowała Komisja Gospodarki Komunalnej i Komunikacji Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas obrad poruszono m.innymi następujące tematy:

 • Trasy rowerowe jako element rekreacyjny oraz komunikacji- zadanie na rok 2009.
22.01.2009 r.

Monumentalny Poznań !!

 Poznań na niezbyt dużej przestrzeni ma zgrupowane monumentalne budowle. Tylko na trasie z ul.Solnej , Aleją Niepodległości w kierunku Zamku można napotkać takie obiekty jak: Dom Akademicki "Hanka", Pomnik Pomordowanym,Wojewódzki Urząd Wielkopolski z pomnikiem Stanisława Mikołajczyka, Teatr Wielki, Zamek,Pomnik Mickiewicza, Uniwersytet Poznański, Pomnik wydarzeń 1956 roku.

Wszystkie te budowle robią na turystach bardzo duże wrażenie, ale i są powodem do zadumy nad historią Polski.01.01.2009 r.

XII Rajd Sylwestrowy PTTK

Ponad 90 osób wzięło udział w XII Rajdzie Sylwestrowo-Noworocznym organizowanym przez sosnowiecki Oddział PTTK. Tym razem uczestnicy wyprawy zdobywali wiślański szczyt Cienkowa. To właśnie na zboczu tej góry została wybudowana skocznia narciarska im.Adama Małysza. Po nocnej wędrówce oraz powitaniu Nowego Roku wszyscy witali Nowy Rok na zabawach w Wiśle-Czarnym oraz Ustroniu-Jaszowcu.