Turystyka


wybierz rok

 
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
2024


KALENDARIUM 2008 r.
19.12.2008 r.

"Wędrowiec 2008" przyznany

Na ostatnim spotkaniu Klubu Przewodników Turystycznych PTTK wręczono statuetki najbardziej aktywnym uczestnikom sosnowieckiego Oddziału PTTK.

"Wędrowiec 2008 roku" to nagroda którą przyznaje się najbardziej aktywnym członkom sosnowieckiego PTTK. W kapitule decydującej o tym, które nazwisko znajdzie się na liście laureatów zasiadają dotychczas wyróżnieni wędrowcy. "Wędrowiec 2008" powędrował do : Krystyny Niewiadomskiej, Jerzego Niewiadomskiego i Józefa Słabonia.

Pomysłodawcami nagrody są: Dariusz Zientara ( były Prezes Klubu Przewodników i O/PTTK w Sosnowcu) oraz Paweł Solarz ( Prezes Klubu Przewodników PTTK).

20.11.2008 r.

Pożegnaliśmy Mariusza Machurę !!

W dniu 20.11.2008 na cmentarzu przy ul. Mireckiego w Sosnowcu pożegnaliśmy naszego kolegę, członka PTT Mariusza Machurę.Umarł w wyniku obrażeń poniesionych w tragicznym pożarze.Mariusz Machura miał 51 lat. Na cmentarzu żegnała go rodzina, znajomi i liczna delegacja Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Sosnowcu.

15.11.2008 r.

Tyranozaur w Sosnowcu

Przed wejściem do Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu ustawiono figurę tyranozaura. Ma długość 14,5 m i jest wykonany w naturalnej wielkości.

Tyranozaury żyły 67 milionów lat temu i zamieszkiwały Amerykę Północną.Były to największe i najstraszliwsze z gadów. 

15.11.2008 r.

Mariusz Machura nie żyje !!

W dniu 15.11.2008 w wyniku następstw tragicznego pożaru umarł w siemianowickiej "oparzeniówce" nasz wspaniały kolega Mariusz Machura.Połączyła nas miłość do turystyki górskiej i kolarskiej. Wspólnie przeżyliśmy wiele miłych chwil.Będzie Cię Mariuszu nam brakowało.

Rodzinie i najbliższym składam serdeczne wyrazy współczucia.

14.11.2008 r.

" Rajd Niepodległości"

PTTK Oddział im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu wraz z Urzędem Miejskim w Sosnowcu był organizatorem kolejnego Rajdu Niepodległości. Tym razem uczestnicy odwiedzili miejsca pamięci z walk niepodległościowych w Krzykawce- miejsce gdzie poległ Francesco Nullo, cmentarz w Bydlinie, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła uczestników bitwy pod Krzywopłotami oraz w Olkuszu na cmentarzu gdzie pochowany jest Francesco Nullo.

11.11.2008 r.

 

Odwiedź Maczki !!

Maczki to jedna z najciekawszych dzielnic Sosnowca.Na jej historię wpływ miało położenie na szlaku kolei i jednocześnie status miejscowości przygranicznej.Szlaki kolejowe nadal pełnią swoją funkcję, natomiast obiekty kolejowe są w fatalnym stanie.Mam nadzieję, że nie rozsypią się, a kolej zacznie sie tych obiektów pozbywać poprzez sprzedaż, tak, aby mogły spełniać pozyteczną funkcję.W Maczkach jest stary kościół z 1893 roku, po cerkwi nie pozostało juz śladu.Jest jeszcze starsza kaplica z 1857 roku.Obecnie centrum promieniującym na całą dzielnicę jest Zespół Szkół Ogólnokształcących, w którym jest szkoła podstawowa, gimnazjum i przedszkole.Ważną rolę odgrywa również Miejski Klub "Maczki".
09.11.2008 r.

Nad Pogorią IV wycięto las !!

Dla miłośników przyrody, kolarstwa i rekreacji, którzy często odwiedzają Pogorię IV, sytuacja tam zastana budzi sprzeciw.Las, który urósł tam przez kilkadziesiąt lat, przestał istnieć.Był on jednym z najbardziej wartościowych drzewostanów na tym terenie.Teraz pozostały tylko bardzo lichej jakości drzewka i krzewy. Być może był to las prywtny, a więc nie wiem, czy miasto nie mogło terenu odkupić. Jeżeli był to teren miasta, to żaden cel nie usprawiedliwiał tej wycinki.Kiedyś już pisałem, że aleja dębów posadzona wzdłuż Pogorii IV prawie w całości uschła.Teraz ten wycięty las.Żal patrzeć.


09.11.2008 r.

Wycieczka kolarska na trasie: Sosnowiec-Będzin-Łagisza-Sarnów-Preczów-Pogoria IV.

Po dłuższej przerwie wsiadłem na rower. W rejonie ul.Piotrkowskiej pod estakadą powstał nielegalny śmietnik.Będzin jakby uśpiony, na zamku nadal przyczepiona cyfra 650-świadcząca o długiej historii miasta.Pałac Mieroszewskich to ulubione miejsce dla spacerowiczów.O tej porze w tonacji jesiennych liści prezentuje się wspaniale.Na murze przed wejściem do ogrodu pałacowego tablica upamiętniająca chlubną historię Oddziałów GL PPS-AK.W Łagiszy bardzo pięknie prezentuje się nowy blok energetyczny 460 MW.Cała Łagisza nadal rozkopana.Remont kanalizacji ciągnie się już chyba 2 lata. Kierowcy chyba przeklinają taką sytuację, natomiast dla rowerzysty nie są to żadne przeszkody.W Sarnowie widać ład i porządek. Powstaje bardzo wiele nowych budynków mieszkalnych. Stadion "Błękitnych" Sarnów o tej porze juz uśpiony, i czeka na wiosnę. Reklamy znajdujące się przy stadionie,świadczą o tym, że głównie branża budowlana wspiera klub.Preczów to bardzo piękna, spokojna miejscowość. Tutaj też bardzo wiele się buduje, ale nadal jest jeszcze wiele wolnych działak.Nad Przemszą sporo wędkarzy.Nie zraża ich jesień, chyba ryba bierze.Na Pogorią IV wiele odpoczywających osób. W 90% są to kolarze, w 5% rolkarze, w 2% biegacze i w 3% spacerujący.Bardzo duże połacie lasu wokół Pogorii IV zostały wycięte.Ciężki sprzęt pozostawił wiele zniszczeń. Dostrzegłem nawet dwóch płetwonurków, którzy nie zrażeni pogodą próbowali swych sił.To chyba jedna z ostatnich takich pięknych słonecznych niedziel tegorocznej jesieni.
07.11.2008 r.

Kościół pw.św Tomasza w Sosnowcu coraz piękniejszy

Kościół pw.św Tomasza w Sosnowcu zyskał piękną wielokolorową  iluminację.Podświetlone sa zarówno obie wieże, a także cały kościół. W ten sposób spełniło się pragnienie ks. Jana Szkoca, a także mieszkańców naszego miasta .

Iluminacja kościoła widoczna jest z wielu miejsc Sosnowca.

07.11.2008 r.

Uratowany budynek w Zagórzu

W Sosnowcu Zagórzu przy ul.Braci Mierszewskich vis-vis Hali MOSiR znajduje się budynek wybudowany w 1900 roku, o czym świadczy znak znajdujący się na budynku. W ostatnim okresie została już wyremontowana ściana od strony ulicy Mierszowskich. Bardzo dobrze, że budynek nie popadł w ruinę.

06.11.2008 r.
 • Piękne prezentacje multimedialne na spotkaniu Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Sosnowcu

W dniu dzisiejszym podczas kolejnego spotkania członków PTT w Sosnowcu zaprezentowano dwie ciekawe prezentacje:

 • Leszek Wolski-Wycieczka na Krywań,Sławkowski Szczyt i Rysy
 • Jolanta Ujma-Tatry(zima,wiosna,lato,jesień).

W trakcie spotkania omawiano przygotowania do kolejnych dwóch imprez:

 • Pożegnanie jesieni
 • XXIV Zimowe Wejście na Babią Górę:28.02-1.03.2009

Kolejne spotkanie za miesiąc.Tradycyjnie pierwszy czwartek miesiąca.

03.11.2008 r.

"Poznaj Sosnowiec"

Stowarzyszenie Regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sosnowiecki Oddział PTTK zapraszają na kolejne wycieczki z cyklu "Zwiedzaj Zagłębie":

 • 7.11.2008- Wycieczka do "Trójkąta Trzech Cesarzy"
 • 9.11.2008 "Las zagórski-śladami górniczej przeszłości"
01.11.2008 r.

Sandomierskie cmentarze

W czasie Święta Zmarłych i Dnia Zadusznych warto odwiedzić sandomierskie cmentarze. Dzisiaj odwiedziłem Cmentarz Katedralny założony w 1792 roku. Spoczywają na nim żołnierze I i II wojny światowej.


26.10.2008 r.

Warto zawitać do Udorza

Jedną z największych atrakcji Udorza jest Zamczysko.Kiedyś była tam obronna osada.Wzniesiona przez ludność kultury łużyckiej. W 1365 roku zakon bożogrobców przekazał ją w ręce prywatne.Zamek powstał na przełomie XIV i XV wieku, fundatorem był dziedzic  Udorza Iwo z Obiechowa-herbu Wieniawa, w latach 1398-1400 wielkorządca krakowski, później starosta ruski ( 1411-1421). Inwestycja nie została chyba nigdy ukończona, bo nie zostały żadne ślady gospodarowania w zamku. Po 1581 roku właściciel Mikołaj Długosz przekazał zamek w ręce Andrzeja  Korycińskiego.

Kolejną atrakcj jest stadnina koni. W ostatnim okresie znajdująca się w etapie modernizacji i unowocześnienia.

Pozostałością tradycji rolniczych tych okolic są spichlerze. Jeden z nich pochodzi z 1783 roku, natomiast nowszy został zbudowany przez Holendra w końcówce XIX wieku.

W czasie II wojny światowej, a dokładnie w dniu 11.07.1944 roku miały tu miejsce dramatyczne wydarzenia. Powracający z nieudanej akcji na Wilhelma Koppe (zastępcy Hansa Franka) w Krakowie żołnierze Oddziału AK wpadli tutaj w zasadzkę. Zginęło 5 żołnierzy, a 1 został ranny. W miejscu dramatycznych wydarzeń postawiono tablicę pamiątkową. 17.10.2008 r.

Zmarła nestorka sosnowieckiej turystyki

W dniu 17.10.2008 o godz.13:00 na cmentarzu przy ul.Mireckiego w Sosnowcu odbył się pogrzeb nestorki sosnowieckiej turystyki Pani Janiny Krzemieńskiej. Zmarła w dniu 14.10.2008 wieku 95 lat.Pani Janina w turystyce, z początku w PTT potem w PTTK była jak się nam wydawało od zawsze. Cechowała ją wielka kultura, doskonała znajomość przewodnickiego fachu, a uśmiech nie schodził jej z twarzy. Jako żona legendarnego działacza PTT Bogdana Krzemieńskiego, była łącznikiem między dawnym a nowym PTT. Udzielila nam wielu cennych informacji na temat działalności przedwojennej turystyki w Sosnowcu i Zagłębiu.

Była długoletnim pracownikiem Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.Na jej pogrzebie oprócz najbliższej rodziny, kolegów z pracy, pojawiła się delegacja Sodalicji Mariańskiej ze sztandarem.Byli działacze PTT i PTTK , oraz liczne grono sosnowieckich przewodników.

Samorząd Miasta Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, a także poczet sztandarowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

                                                Cześć Jej Pamięci


17.10.2008 r.

Spotkanie w sprawie "Trójkąta Trzech Cesarzy"

W Urzędzie Miejskim w Sosnowcu Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia spotkał się z Zarządem Klubu "Niwka": Prezesem-Januszem Zajączkowskim oraz V-ce Prezesem Józefem Grząbą. W spotkaniu brał udział Prezes O/PTTK Stanisław Czekalski oraz Naczelnik WKF Artur Szczepański.

Omawiano tematykę prac w rejonie "Trójkąta Trzech Cesarzy". W chwili obecnej prace koncentrują się przy budowie dodatkowych schodów,poprawie obudowy obelisku, a także poprawie dojazdu.

17.10.2008 r.

"Szlakiem sosnowieckich cmentarzy"

Dzisiaj odwiedziłem cmentarz przy ul.Smutnej w Sosnowcu. Cmentarz ten znajdujący sie na powierzchni 5,5ha należy do najciekawszych w Sosnowcu.Dzisiaj odwiedzimy kilka grobów:

 • Ks. Dominik Roch Milbert-budowniczy i pierwszy proboszcz koścoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (obecna katedra).Nim rozpoczął budowę był pierwszym rektorem kościoła kolejowego w Sosnowcu.Budowę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozpoczął w 1893 roku, a zakończył w 1899 roku. Konsekracja nastąpiła 8.VIII.1910 roku. Następnie pracował w Sławkowie, gdzie zmarł w 1912 roku.
 • Bronisław Błażejowski- działacz PTTK w Sosnowcu. Prezes Koła Przewodników Beskidzkich PTTK.
 • Janusz Marzecki- działacz PTT.To w jego domu przy ul.Mierosławskiego w Sosnowcu przez wiele lat miało swoją siedzibę sosnowieckie PTT.
 • Aleksander Dziurowicz- wspaniały bramkarz drużyny Stali Sosnowiec.Pełna sylwetka przedstawiona w dziale SPORT-Sylwetki.
 • Sługa Boża Matka Teresa Kierocińska.Współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.Urodzona w dniu 14.06.1885 w Wieluniu, zmarła w Sosnowca 12.07.1946.Uratowała od śmierci wiele dzieci, w tym dzieci żydowskich i młodych matek.
 • Ks.Franciszek Raczyński-od 1910 do 1941 r był rektorem kościółka kolejowego.Był kanonikiem Honorowym Kapituły Kaliskiej. Znany działacz gospodarczy i społeczny.


16.10.2008 r.

XXX Rajd Młodzieży Zagłębia

Prawie 120 uczniów pod opieką wychowaców i przewodników wędrowało szlakami Beskidu Małego podczas XXX Rajdu Młodzieży Zagłębia.Bazą młodych turystów z sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych było schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej. W czasie zakończenia rajdu odbyły się konkursy sprawnościowe oraz wiedzy turystycznej.Najlepsi otrzymali nagrody.Organizatorem rajdu był O/PTTK w Sosnowcu, przy współudziale Urzędu Miasta.Impreza odbyła się w dniach 16-17.10.2008.

03.10.2008 r.

Sosnowiecki PTTK wyróżniony

W Ustroniu odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. Wśród nagrodzonych znalazł się Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu, który otrzymał dyplom Marszałka Województwa Śląskiego.

02.10.2008 r.

II Konferencja z cyklu:" Odzysk i zagospodarowanie odpadów na przykładzie CTL Maczki-Bor Sp.z o.o

W SPA Hotel w Jaworzu k/Bielska-Białej odbędzie się w dniach 2-3.10.2008 II Konferencja z cyklu: " Odzysk i zagospodarowanie odpadów na przykładzie CTL Maczki-Bór Sp.z.oo."

19.09.2008 r.

Poświęcenie sztandaru Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem

W dniach 19-21.09.2008 w Zakopanem odbywało się Ogólnopolskie Spotkanie Oddziałów PTT. W trakcie tych spotkań w dniu 21.09.2008 o godz.11:00  w Zakopanem w kościele pw. Świętej Rodziny w czasie uroczystej mszy został poświęcony sztandar PTT. Fundatorem sztandaru był Prezes ZG PTT Włodzimierz Janusik wraz z małżonką. W uroczystościach uczestniczyła delegacja O/PTT Sosnowiec na czele ze Zbigniewem Zawiłą.
19.09.2008 r.

III Pożegnanie Lata na Jasieniu

W dniach 19-21.09.2008 już po trzeci organizowane jest przez O/PTT Sosnowiec "Pożegnanie Lata na Jasieniu". Tradycyjnie członkowie naszego Oddziału i zaproszeni goście żegnają lato w tej malowniczej bacówce. W programie szereg ciekawych wycieczek turystycznych. Pogoda w tym roku była bardzo kiepska. Deszcz i temp. w okolicach 3°C, ale mimo wszystko nie zraziło to naszych turystów. Na czele organizatorów stał Prezes O/PTT Sosnowiec Paweł Kosmala. 

06.09.2008 r.

Trójkąt Trzech Cesarzy największą atrakcją aturystyczną województwa śląskiego.

Tak zdecydowali internauci, którzy wzięli udział w plebiscycie portalu naszemiasto.pl

 • Trójkąt Trzech Cesarzy-11725 głosów
 • Zamek w Toszku- 10.167 głosów
 • Skałki w Podlesicach- 8910 głosów
 • Pogoria w Dąbrowie Górniczej-8502 głosów
 • Zamek w Będzinie- 8383 głosów
 • Zamek w Chudowie- 8204 głosów
 • Zamek w Ogrodzieńcu- 4211 głosów
 • Pustynia Błędowska- 4152 głosów
02.09.2008 r.

Kościoły Mysłowic. Prymas August Hlond był rodem z Mysłowic- Brzęczkowic.

Jednym z najciekawszych kościołów w Mysłowicach jest wybudowany w stylu neogotyckim Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Budowlę zakończono w 1891 roku. Kościół został poświęcony w dniu 17 września 1891 roku. Konsekrowany latem 1895 roku przez kardynała Georga Koppa.

Najstarszą budowlą Mysłowic jest kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany w stylu gotyckim. Początki kościoła sięgają połowy XIV wieku.

 • I przebudowa na początku XVII wieku
 • II przebudowa w latach 1741-1744, z inicjatywy ks. Jerzego Antoniego Mieroszewskiego.
 • Pomimo tych zmian kościół posiadał swoistą sylwetkę gotycką, utracił ją dopiero po pożarze w 1901 roku, kidy to obniżono kalenice dachu, wieżę nakryto baniastym hełmem z podwójnymi latarniami. Dopiero rozebranie narożnych przypór i zamurowanie prześwitów ostrołukowych w ścianach przyziemia wieży, uformowało ostateczny barokowy wygląd kościoła.

August Hlond

August Hlond SDB urodził się 5 lipca 1881 roku w Mysłowicach-Brzęczkowicach- salezjanin, arcybiskup metropolita gnieźnieńsko-poznański ( 1926-1946), arcybiskup metropolita gnieźnieńsko-warszawski (1946-48).

Prymas Polski od 24 lipca 1926 roku.

Dewiza " Da mihi animas caetera tolle"-daj mi duszę , resztę zabierz.

August Hlond był chrzony w kościele Mariackim w Mysłowicach. Zmarł 22 października 1948 roku w Warszawie, pochowany w podziemiach Archikatedry Warszawskiej .
 27.08.2008 r.

Obradowała Komisja Gospodarki Komunalnej i Komunikacji Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas obrad komisji omówiono:

 • Trasy rowerowe w Sosnowcu- stan zaawansowania robót.
23.08.2008 r.

Ciekawa historia schroniska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Sosnowca w Złotym Potoku k/Janowa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Oddział PTT Zagłębia Dąbrowskiego powstał w 1930 roku, a od 1931 roku Oddział ma siedzibę w Sosnowcu.Oddział PTT Sosnowiec posiadał także swoje koła w : Olkuszu, Zawierciu, Radomsku i Częstochowie. Posiadał także koła w pobliskich Sosnowcowi miejscowościach: Strzemieszyce, Kazimierz Górniczy czy Maczki.

W roku 1935 koło w Częstochowie, z uwagi na duży rozwój usamodzielnia się i powstaje Oddział PTT w Częstochowie. W tym okresie panowała duża moda na góralszczyznę. Właściciel  Złotego Potoku Karol hr Raczyński, był wielkim miłośnikiem sportu i turystyki. W sporcie interesowała go motoryzacja. Był uczestnikiem i organizatorem wielu rajdów samochodowych. W Oddziale PTT w Czestochowie pełnil funkcję V-ce Prezesa. Z jego inicjatywy powstał tzw " Domek góralski" na Pstrągarni, który był siedzibą O/PTT Częstochowa i I schroniskiem na Jurze. Budynek zbudowali cieśle sprowadzeni z Podhala.

Budynek schroniska w późniejszym okresie został przekazany decyzją Zarządu Głównego PTT w posiadanie przez O/PTT Sosnowiec. Sądzę, że ma to związek z faktem, że koło PTT Częstochowa wywodziło się z O/PTT Sosnowiec. Przypuszczam, że chodziło o dobrą administrację obiektem. Ten stan trwał do II Wojny Światowej, i z czasem przeznaczenie schroniska uległo zmianie. W ten sposób, tylko w okresie 1935-1939 PTT zarządzało schroniskiem.

Następnie po wyburzeniu przez hr Stefanię Raczyńską, domku stróżów stawowych przy Skale z Krzyżem, przeniesiono tymczasowo do "góralówki" rodzinę nadzorcy stawowego p. Karonia, zajmował on parter, a piętro służyło nadal jako schronisko jurajskie.

Od 1939-1945 domek pełnil funkcję miejsca przerzutowego dla ukrywających się przed hitlerowskim terrorem osób m. innymi z Powstania Warszawskiego.

Do 9.11.1944 w podsufitce ganku przechowywana była broń, której użył Oddział Partyzancki AK pod dowództwem "Twardego", w udanej zasadzce na kata miejscowej ludności, żandarma hitlerowskiego z Żarek, Juliana Schuberta, zwanego "krwawym Julkiem"Wyrok na hitlerowca wykonano przy " Diabelskich Mostach".

Domek do 1946 r posiadał nad gankiem balkon, a od 1999 roku kryty był gontem. Po wojnie domek został włączony do Państwowego Gospodarstwa Rolnego w skład którego weszły : pstrągarnia Raczyńskich wraz z przyległym terenem, na którym stał domek.

Obecnie Złoty Potok datowany od 1153 r to przede wszystkim:

 • Dworek Krasińskich
 • Pałac Raczyńskich
 • zabytkowy kompleks parkowy
 • Kościoł Jana Chrzciciela
 • rezerwat Parkowe wraz ze źródłami
 • rzeka Wiercica i malownicze ostańce
 • "góralówka"- dawne schronisko PTT Częstochowa/Sosnowiec
 • Warto więc odwiedzić Złoty Potok.23.08.2008 r.

Cadyk Biderman z Lelowa

Lelów, to wieś w woj. śląskim. Główne atrakcje turystyczne Lelowa to:

 • Kościół parafialny pw św. Marcina, z cudownie ocalałym z pożaru we wrześniu 1939 roku krzyżem oraz kaplica Matki Boskiej Pocieszenia.
 • ohel cadyka Dawida Bidermana, do którego corocznie na przełomie stycznia i lutego przyjeżdżają chasydzi z całego świata
 • unikalny w skali europejskiej rynek, z którego każdego roku odchodzą po dwie ulice
 • ciekawostka kulinarna " ciulim- czulent", w końcówce sierpnia w dniach 30-31.08.2008 odbędzie się Święto Ciulima.

23.08.2008 r.

Sulisławice na Ziemi Sandomierskiej- Sanktuarium Maryjne i matecznik "Jędrusiów"

W Sulisławicach na Ziemi Sandomierskiej, kilka kilometrów od Łoniowa, znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, Sanktuarium Ziemi Sandomierskiej. Znajduje się tam cudami słynący obraz Matki Boskiej Sulisławickiej. Corocznie ściągają do Sulisławic pielgrzymki wiernych.

W podziemiach kościoła w okresie II Wojny Światowej znajdowała się zakonspirowana drukarnia pisma "Odwet" Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie".

W drugim budynku kościelnym po sąsiedzku znajduje się Izba Pamięci "Jędrusiów", zawierająca liczne zdjęcia i pamiątki.Wśród "Jędrusiów" był brat mojej matki Kazimierz Stobiński ps. Piorun.

Obok znajduje się cmentarz, na którym w kwaterze "Jędrusiów" jest pochowany m. innymi Władysław Jasiński ps. "Jędruś" dowódca Oddziału.

16.08.2008 r.

Jaki piękny jest Sandomierz !!

 

Dzisiaj prezentuję migawki fotograficzne z wycieczki po Sandomierzu na trasie: Kościół pw św. Michała, Kościół pw św. Michała, Brama Opatowska, Kościół pw. św. Ducha, Mały Rynek, Trasa podziemna, Rynek, Kamienica Oleśnickich, Ratusz, Pałac Biskupi, Collegium Gostomianum, Dom Długosza, Katedra, Zamek, Kościół pw. sw. Jakuba, Wąwóz Królowej Jadwigi, Kościół pw. św. Pawła, Piszczele.


13.08.2008 r.

Pęksowy Brzyzek, i inne ciekawe obiekty w Zakopanem

W dniu dzisiejszym odwiedziliśmy zakopianską nekropolię- "Peksowy Brzyzek", Dworzec Tatrzański, Muzeum Tatrzańskie i inne.

Zawsze będąc w Zakopanem odwiedzamy zawsze Pęksowy Brzyzek. Leżą na nim ludzie , które znałem, w tym m.innymi: Państwo Paryscy, siostry Bronisława Czecha i inni.

Zamieszczam relację fotograficzną grobów ludzi zasłużonych dla kraju i dla Zakopanego.
12.08.2008 r.

Odwiedziny w schroniskach na Kalatówkach i na Hali Kondratowej

W dniu dzisiejszym zrealizowaliśmy trasę: Kuźnice- Droga Brata Alberta-Klasztor Albertynek- Pustelnia Brata Alberta-Szerokie Kalackie- Hotel Górski na Kalatówkach- Schronisko na Hali Kondratowej.

11.08.2008 r.

Wrota Chałubińskiego

W dniu dzisiejszym naszym kolejnym tatrzańskim celem były Wrota Chałubińskiego. Prezentuję fotograficzną relację z trasy: Schronisko przy Morskim Oku-Płaśń pod Mnichem-Wyżni i Niżni Staw Staszica- Wyżnie Mnichowe Stawki- Wrota Chałubińskiego ( 2022 m npm).

Szlak żółty, potem czerwony.
11.08.2008 r.

Tomasz Mazur nie żyje !!

W dniu 11.08.2008 zginął w Dolomitach w zejściu z Marmolady doznając wskutek upadku śmiertelnych obrażeń Prof. dr hab Tomasz Mazur, matematyk, długoletni wykładowca Politechniki Radomskiej, a ostatnio Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Prezes Oddziału Akademickiego Polskiego Towarzystwa Tarzańskiego w Radomiu, w latach 1998-2004 członek Zarządu Głównego PTT, zaangażowany w szkolenie narciarskie i wspinaczkowe młodzieży, organizator wielu wypraw tatrzańskich i alpejskich. Pogrzeb odbył się w dniu 22.08.2008 w Radomiu.

10.08.2008 r.

Dolina Kościeliska

Migawki turystyczne z tatrzańskich szlaków. W dniu dzisiejszym podziwialiśmy Dolinę Kościeliską na trasie: Niżna Miętusia Kira- Brama Kantaka- Wyżnia Miętusia Kira- Cudakowa Polana- Stare Kościelisko- Lodowe Źródło- Brama Kraszewskiego-Polana Pisana-Smytnia Polana- Schronisko Ornak-Mała Polana Ornaczańska- Staw Smreczynski.

10.08.2008 r.

Panorama z Gubałówki na Tatry

Zamieszczam kilka zdjęć z Gubałówki, która jest jednym z najlepszych punktów widokowych na Tatry.


08.08.2008 r.

Wizyta w "Trójkącie Trzech Cesarzy"

W dniu 8.08.2008 pod przewodnictwem Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni, z udziałem przedstawicieli: WKF, MZUM,MZUK,PTTK odbyła się robocza narada w "Trójkącie Trzech Cesarzy". Podjęto szereg uzgodnień w zakresie poprawy estetyki tego miejsca, a także montażu nowych urządzeń.

Wszelkie zaplanowane przedsięwzięcia powinny się spotkać z przychylnym stosunkiem turystów coraz liczniej odwiedzających to miejsce.

21.07.2008 r.

Spacerkiem po Siemianowicach Śląskich

Pierwsze wzmianki o Siemianowicach pochodzą z 1273 i 1334 r- gdzie wspomina się o Sancovicach. Dokument z 22.03.1451 r Bernarda Opolskiego wspomina wieś Seymanoviczi.

Pierwsza kopalnia "Waldgrube" powstała w 1786 roku.

Prawa miejskie Siemianowice Śląskie otrzymały w 1932 roku, będąc w tym czasie najludniejsza wsią w Polsce.

W Siemianowicach zachowało się bardzo wiele interesujących kamienic, niektóre z nich prezentuję na zdjęciach.

Siemianowice rozkochane są w hokeju na trawie.

Sławę miastu przynosi z pewnością "oparzeniówka". Szpital , który leczy najcięższe oparzenia.


13.07.2008 r.

Rajd po okolicach Jaworzna

Tego dnia zrealizowaliśmy trasę rowerową: Sosnowiec-Dańdówka- Juliusz-Maczki-Sosina-Jaworzno- Szczakowa-Maczki-Juliusz-Sosnowiec Dandówka.

Pogoda nie dopisała. Nad Jaworznem rozpętała się burza z piorunami. Tego dnia burze przeszły nad wieloma częściami kraju. Burze połamały wiele drzew i uszkodzonych zostało wiele trakcji elektrycznych.

Atrakcją dla mnie był mały stawek tuż za Maczkami, w okolicach torów kolejowych w rejonie Jaworzna- Szczakowej. Dworzec PKP Jaworzno- Szczakowa był zamknięty na trzy spusty. A kiedyś była to taka duża stacja kolejowa. Cóż czasy się zmieniają, a PKP przeżywa wiele kłopotów.10.07.2008 r.

Jaka piękna jest Warszawa !!

Czasy kiedy to Pałac Kultury dominował nad Warszawą odchodzą do historii. W ostatnich latach w centrum Warszawy wyrosło kilkanaście drapaczy chmur, a i kolejne szykują się już do startu. Trzeba podkreślić, że pojawiają się nawet futurystyczne kształty.

Nie minie wiele lat, i centrum Warszawy będzie przypominać Manhattan !!
06.07.2008 r.

Po Ziemi Będzińskej

Dzisiaj wybrałem się na trasę: Sosnowiec-Będzin-Grodziec ( na trasie widok na ruiny najstarszej polskiej cementowni z 1857 roku)- Grodków-Psary-Strzyżowice-Goląsza Biska-Goląsza Dolna-Dąbie- Ratanice-Pogoria IV-Preczów-Sarnów-Będzin-Sosnowiec.

Nad Pogorią IV grasują wandale, wywlekli potężny kamień na trasę rowerową, a kosze na śmieci powiesili na znakach drogowych. Policja i Straż Miejska powinna częściej w godzinach nocnych odwiedzać ten teren.


05.07.2008 r.

Dęby umierają stojąc

Tego dnia wybrałem się na ulubioną trasę rowerową: Sosnowiec-Będzin-Sarnów-Preczów-Pogoria IV.

Wzdłuż Pogorii IV, zostały posadzone dęby w tym, lub zeszłym roku. W 90% są już uschnięte, kilka poprzewracanych, kilka jeszcze  żyje.

Albo zostały posadzone w czasie niewłaściwym do sadzenia, lub ktoś uczynił to bez znajomości sztuki. Sądzę, że władze Dąbrowy Górniczej powinny się zainteresować nimi, bo przykro jest patrzeć jak umierają.

04.07.2008 r.

Obradowała Komisja d/s rozpatrywania wniosków o przydział środków z Gminnego i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na koncie Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajduje się do rozdysponowania 27.935,41 zł, a na koncie Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 64.258,47 zl.

Na posiedzeniu Komisji rozpatrzono:

 • 2 wnioski na zadania inwestycyjne
 • 12 wniosków na zadania pozainwestycyjne
 • 69 wniosków najemców i właścicieli mieszkań i budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych z tytułu zmiany ogrzewania weglowego na ekologiczne.
 • 1 wniosek na pokrycie kosztów demontażu, transportu i unieszkodliwienia wyrobów azbestowych.
27.06.2008 r.

V Jubileuszowy Jurajski Rajd Rowerowy Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Sosnowca.

W dniach 27-29.06.2008 odbył się kolejny Rajd Rowerowy O/PTT Sosnowiec. W rajdzie wzięło udział ok.30 osób.

Trasa przebiegała następującymi trasami:

27.06.2008 (piątek)

Sosnowiec Dańdówka- Klimontów- Juliusz-Maczki-Burki-Bukowno-Olkusz- Rabsztyn (ruiny zamku)- Jaroszowiec (Rezerwat "Pazurek", zwiedzanie byłego schroniska PTT O/Sosnowiec)- Bydlin (ruiny zamku, cmentarz z grobem legionistów)-Domaniewice

28.06.2008 (sobota)

Domaniewice- Dłużec-Udórz (ruiny zamku, tablica upamiętniająca śmierć żołnierzy AK-Parasol)-Cisowa-Smoleń-Skały Zegarowe ( Wspinaczka skałkowa i nauka asekuracji)-Góry Bydlińskie-Domaniewice

29.06.2008 (niedziela)

Domaniewice- Bydlin-Cieślin-Golczowice-Chechło-Błędów-Łosień-Strzemieszyce-Kazimierz-Porąbka-Dańdówka (zakończenie rajdu).

Łącznie uczestnicy Rajdu przejechali ok.170 km. Podczas rajdu mieli okazję do lepszego poznania Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z wieloma historycznymi zamkami.

Kierownikiem Rajdu był Zastępca Prezesa O/PTT Sosnowiec Sylwester Dąbrowski.25.06.2008 r.

Zwiedzaj Zagłębie z FdZD

Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz PTTK w Sosnowcu organizują wycieczki w ramach akcji "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD.Program wycieczek opublikowały "Wiadomości Zagłębia". 

 

 

22.06.2008 r.

Rowerem po Śląsku i Zagłębiu

Trasa przejazdu: Sosnowiec-Będzin-Łagisza-Sarnów-Preczów-Marianki-Pogoria IV-Wojkowice Kościelne-Ujejsce-Podbuczyny-Bukowa Góra-Trzebiesławice-Trzebiesławska Góra-Chruszczobród-Gołuchowice-Ujejsce-Wojkowice Kościelne-Pogoria IV-Preczów- Sarnów-Łagisza-Będzin-Sosnowiec.

Trasa przejazdu: 70 km

Wyjeżdżam z Sosnowca ulicą Piotrkowską. Przejazd do centrum Będzina w kierunku zamku. Na murach zamku dumnie widnieje napis, że Będzin w tym roku obchodzi 650-lat istnienia. Następnie obok Pałacu Mieroszewskich kieruję się w stronę Łagiszy. Tutaj od dłuższego czasu główna droga jest rozkopana, bo trwa wymiana kanalizacji. Poprzez Sarnów, i Preczów kieruję się w stronę Marianek. Tutaj przekraczam rzekę Czarną Przemszę ( zdjęcie). Nad wodą wędkarze, mimo wysokiej temperatury siedzą z wędkami.Nad Pogorią IV o wczesnej porze jeszcze mało osób.Kieruję się w stronę Wojkowic Kościelnych. Po lewej stronie widok na kościół pw. św.św. Marcina i Doroty. Kieruję się w stronę Ujejsc. Przejeżdzam nad drogą tzw. wschodnią obwodową. Ujejsce to bardzo ładna miejscowość. Na szczególną uwagę zasługują budynki wybudowane z rodzimego piaskowca (zdjęcie).Przy zjeździe z Ujejsc w kierunku Podbuczyn po prawej stronie na zboczach Bukowej Góry ( 365,6 m . npm) znajduje się malowniczy cmentarz z ładną bramą wjazdową. Po wejściu na cmentarz po lewej stronie natrafiam na tablicę poświęconą nieznanemu żołnierzowi (zdjęcie). Po wyjeździe z cmentarza po obu stronach natrafiam na las. W lesie po prawej stronie zwracają moją uwagę obiekty militarne. To są z pewnością wieżyczki strzelnicze. Jedna jest przewrócona (zdjęcie), a kolejna trzyma się dzielnie.Jadąć dalej w kierunku Trzebiesławic po prawej i po lewej stronie natrafiam przynajmniej na 8 wieżyczek w mniejszej lub większej odległości od drogi (zdjęcia). W Trzebiesławicach na uwagę zasługuje kościół pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych. Kamień węgielny do tego kościoła poświęcił w 1987 roku Jan Paweł II.Trzebiesławice to bardzo ladna i spokojna miejscowość. Szczególne zainteresowanie budzą duże kompleksy leśne, których zwieńczeniem jest Trzebiesławska Góra (373,9 m npm). Początkowo lasami zamierzałem dojechać do Bugaja, ale nie miałem pewności co do stanu drogi. Więc tym razem skierowałem się na Chruszczobród. To pieknie położona wśród pól miejscowość. W jego centralnej części znajduje się kościół pw. św. Stanisława biskupa i męczennika.Kościół znajduje się w centralnej części miejscowości. Następnie kieruję się w stronę Gołuchowic. Tutaj na uwagę zasługuje jeszcze w Chruszczobrodzie duża postać Chrystysa Króla, która jest wotum wdzięczniości miejscowego księdza za lata posługi kapłańskiej. Następnie już w Gołuchowicach na uwagę zasługuje kaplica pw.św. Antoniego.Następnie w Trzebiesławicach zamykam pętlę.Nad Pogorią IV już bardzo wiele ludzi. Dyscypliny królujące to: rowery, rolki, a na wodzie nurkowie.

Temperatura w cieniu podczas wyjazdu 32 C w cieniu, ale na rowerze tej temparatury nie czuć.

Do zobaczenia na trasie V Jurajskiego Rajdu Rowerowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w dniach 27-29.06.2008.

 
02.06.2008 r.

Rajd Młodego Turysty

W Złotym Potoku odbył się Rajd Młodego Turysty. W rajdzie uczestniczyło 250 dzieci ze szkół podstawowych naszego miasta. Na mecie organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: m. innymi: konkurs wiedzy turystyczno- krajoznawczej, konkursy sprawnościowe: slalom z piłką, hula hop, rzut do kosza, skakanka.

23.05.2008 r.

XXIV Ogólnopolskie Spotkania Oddziałów PTT w Podlesicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Już po raz 24 spotkaliśmy się na Ogólnopolskich Spotkaniach Oddziałów PTT. Tym razem organizatorem spotkań był O/PTT Łódź, na czele z Prezesem ZG PTT Włodzimierzem Janusikiem.Bazą Spotkań był Camping "Gościniec Jurajski" w Podlesicach.

W dniach 22 i 24.05.2008 uczestnicy Spotkań mieli okazję doskonalenia umiejętności wspinaczki skalkowej, natomiast w dniu 23.05.2008 uczestnicy Spotkań zrealizowali piękną wycieczkę turystyczną na trasie:Podlesice-Morsko-Okiennik-Skarżyce-Podlesice.

10.05.2008 r.

"Zieloni mi"

W dniu 10.05.2008 w godz.11:00-19:00 na terenie parkingu przed Auchan w Sosnowcu będzie prowadzona zbiórka makulatury.Każdy uczestnik zbiórki za minimum 3 kg oddanej makulatury otrzyma naklejkę promującą dbałość o przyrodę, a za 5 kg- torbę ekologiczną wielokrotnego użytku.

23.04.2008 r.

III Seminarium-Międzygminny Program Rewitalizacji doliny Czarnej Przemszy "Wspólna Rzeka"

W Międzywydziałowej Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyło się III Seminarium Międzygminny Program Rewitalizacji doliny Czarnej Przemszy "Wspólna Rzeka".

 • Otwarcia seminarium dokonał Prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi-Prof.Andrzej Kowalczyk
 • Podsumowania dotychczasowego stanu przygotowań koncepcji międzygminnego programu rewitalizacji Czarnej Przemszy -dokonal Prezes Stowarzyszenia "Moje Miasto"-mgr Janusz Piątek
 • Ocenę stanu środowiska przyrodniczego zlewni Czarnej Przemszy ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodno-ściekowej-przedstawił mgr Damian Absalon
 • Wykład na temat"Nowe technologie-nowe możliwości-nowe myślenie"-przedstawił Prof.Stanisław Ostaficzuk
 • Przedstawiciele 11 gmin,wyższych uczelni i innych podmiotów gospodarczych oficjalnie podpisali dokument Rady Programowej.W imieniu Sosnowca dokument podpisał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
18.04.2008 r.

Spacerkiem po Sosnowcu.....

Czasami warto przejść się ulicami Sosnowca,bowiem stale następują zmiany.Przypadkowo szukając historii Sosnowieckich Odlewni Staliwa "Sostal" natrafiłem na tekst Piotra Dudały,opublikowany w dniu 6.05.2006 na www.sosnowiecfakty.pl.

Minęły dwa lata, i zupełnie przypadkowo udałem się na spacer,który fragmentami pokrywa się z trasą zrealizowaną przez p.Piotra.Warto zobaczyć co się zmieniło.

Mój spacer rozpocząłem w Parku Kruczkowskiego.Okazją była wizyta na kolejnej wystawie zorganizowanej w sosnowieckim egzotarium.Park Kruczkowskiego prezentuje się bardzo ładnie.Jest czysty i zadbany.Pomnik Kruczkowskiego wymaga z penością pewnej kosmetyki.Sam odlew znajduje się w dobrym stanie,natomiast cokół wymaga uzupełnień,a tablica odczyszczenia.Przed egzotarium fontanna,ławeczki na których zawsze wielu mieszkańców z pobliskiego Osiedla Piastów.

Następnie udałem się na ul.Dziewiczą.Znajduje się na niej wiele bardzo ciekawych kamienic,zadbane ogródki,w których bardzo dużo kwiatów,chociaż to dopiero kwiecień.Na trafiłem na hale,kiedyś przemysłowe,a obecnie oczekujące na nowy pomysł z ich wykorzystaniem.

Kolejną ulicą jest Wiązowa.O dziwo tętni życiem,a znajduje się na niej wiele małych firm,o różnych specjalnościach.Po lewej stronie tory kolejowe.Jeszcze w latach osiemdziesiątych tętniły życiem, a poruszało się po nich wiele pociągów.Ulica Mireckiego często była zamykana,bo przetaczano wagony.Teraz prawie zarosły krzewami i trawą.Po lewej stronie brązowe mury, to pozostałość Sosnowieckich Odlewni Staliwa Sostal.Zakład powstał  z połączenia odlewni "Woźniak",która działała w od 1910 roku,i odlewni Czachowskiego.Sostal działał do 1994 roku, potem tradycje odlewnicze kontynuuje "Baupol",który pozostał na terenie zakładów Czachowskiego.W chwili obecnej trwa rozbiórka murów,pozostal tylko frontowy mur.Wewnątrz, nad uprzątniętym placem,dominuje komin,to pozostałość pieca martenowskiego.

Przed zakładem, na rogu widać na terenie dawnych zakładów Metalchem kolejną inwestycję.W chwili obecnej rosną mury.Inwestycja posuwa się szybko do przodu.Przez wiele lat straszył w tym miejscu budynek.Ten kwartał zyska nową zabudowę.Pozostał bardzo ładny budynek Piątkowskiego, który był właścicielem poprzednika Metalchemu.

Przechodzę obok Stadionu KKS "Czarni" im.Jana Ciszewskiego.Od strony ulicy Mireckiego stadion ogrodzony jest bardzo ładnym płotem.Podobny przyda się od stronu ul.Niepodległości,ale to jeszcze nie w tym roku.

Na ul.Lotników,na ukończeniu jest nowy pawilon handlowy.Trwają prace przy otoczeniu pawilonu,przyda się z pewnością uzupełnienie ubytków nawierzchni drogi.

Na ul.Grota Roweckiego trwają ostatnie prace przy budowie nowego Wydziału Neofilologii.W najbliższych miesiącach będzie przeprowadzka,a uroczysta inauguracja Roku Akademickiego odbędzie się jesienią 2008 roku.Budynek zbudowano z wielką troską o zachowanie drzew, i zieleni.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us


31.03.2008 r.
Miejski Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy rozstrzygnięty !!


Zakończone zostały Miejskie Eliminacje Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego.Wzięło w nich udział 57 uczestników.Wyniki w poszczególnych kategoriach:Szkoły podstawowe1 miejsce Wojciech Bąba- SP Nr 17

2 miejsce Ewa Mulaczyk-SP Nr 27

3 miejsce-Martna Radaszkiewicz SP Nr 17Szkoły gimnazjalne1 miejsce-Kacper Barwiński- Gimnazjum Nr 25

2 miejsce-Karol Otfinowski-II Niepubliczne Gimnazjum

3 miejsce-Michał Nowak- II Niepubliczne GimnazjumSzkoly ponadgimnazjalne1 miejsce-Melita Fordon- II LO im.E.Plater

2 miejsce-Dagmara Góralska-IV LO im.S.Staszica

3 miejsce-Karolina Skrzydłowska-VI LO im.KorczakaDrużynowo wygrały w swoich kategoriach: SP Nr 17,Gimnazjum Nr 25,II LO im.E.Plater.Najlepsi pojadą do Częstochowy na Finał Wojewódzki w dniach 16-17.05.2008.
28.03.2008 r.
Ogólnopolski Spływ Kajakowy im. Andrzeja Arendta-Biała Przemsza 2008
W dniach 28-30.03.2008 odbędzie się Ogólnopolski Spływ Kajakowy im. Andrzeja Arendta Biała Przemsza 2008 na trasie:Okradzionów do Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu. Łączny odcinek 29 km.Organizatorzy:* Klub Miłośników Kajakarstwa "Przemsza" przy Oddziale PTTK w Sosnowcu

* Urząd Miejski w Sosnowcu

* Urząd Miejski w Sławkowie

* Towarzystwo Przyjacioł Maczek "Granica"

* RSK Sport Moskwa Maciej
29.02.2008 r.
Po raz XXIII Zimą na Babią Górę !!
Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Sosnowcu był organizatorem XXIII Zimowego Wejście na Babią Górę.

Impreza odbyła się w Zawoi w dniach 29.02-2.03.2008.

Na imprezę przybyło 75 uczestników z całego kraju i zagranicy.

Relacja z imprezy na www.sosnowiec.ptt.org.pl
14.02.2008 r. Komisja Gospodarki Komunalnej i Komunikacji Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu omawiała temat: Stan przygotowania do realizacji tras rowerowych jako elementu rekreacyjnego oraz komunikacji w Sosnowcu.
12.02.2008 r. Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu będzie miejscem spotkania członków i sympatyków Oddziału PTTK w Sosnowcu. Zostąną podsumowane imprezy 2007 roku.W części artystycznej wystąpi kapela góralska "Baciarka" z Beskidu Żywieckiego.
12.02.2008 r.
Przegląd imprez PTTK z 2007 roku
W Miejskim Klubie im.Jana Kiepury odbyło się spotkanie członków i sympatyków O/PTTK. W trakcie spotkania o imprezach 2007 roku opowiadali: Swietłana Koniuszewska, Stanisław Czekalski i Paweł Solarz.

W części artystycznej wystąpiła Kapela góralska "Baciarka" z Beskidu Śląskiego.

Gośćmi spotkania byli: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Naczelnik WKS Paweł Dusza.
06.02.2008 r.
VI Rajd Szlakami Powstania Styczniowego


Z udziałem ponad 120 uczniów z sosnowieckich szkół podstawowych nr 21 i 37 oraz Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych odbył się VI Rajd Szlakami Powstania Styczniowego. Wędrówkę zorganizował O/PTTK Sosnowiec oraz Urząd Miejski w Sosnowcu.

Na zakończenie Rajdu uczestnicy spotkali się pod Dworcem Głównym w Sosnowcu i pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1863 roku złożyli kwiaty.Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
04.01.2008 r. W Urzędzie Miejskim w Sosnowcu odbyło się spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni z przedstawicielem Magazynu Kajakarskiego "Wiosło" Markiem Lityńskim jednocześnie wielkim pasjonatem kajakarstwa.

Rozmawiano na temat możliwości rozwoju turystyki kajakarskiej na terenie Sosnowca.

Istnieje w tym względzie duża szansa na ożywienie turystyki kajakarskiej na Białej i Czarnej Przemszy.
03.01.2008 r.
O Roubaix i Brukseli w Kiepurze !!
Podczas spotkania Oddziału PTT Sosnowiec, które odbyło się w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu prelekcję na temat miasta partnerskiego Sosnowca Roubaix, oraz na temat Brukseli wygłosił Zbigniew Jaskiernia.